Halk Düşmanı

TV Filmi

2004

Dr. Serdar (Rutkay Aziz), Belediye Başkanı olan kardeşi Önder (Can Gürzap) ve eşi’nin (Sumru Yavrucuk) çağrısı üzerine, birkaç yıl önce, ailesiyle birlikte, doğduğu kasabaya yerleşmiştir.
Serdar’ın eşi Esin(Ayda Aksel), eğitimli bir kadın olmasına rağmen fedakarlık edip kendisini kocasına ve çocuklarına adamış, yaşamını bir ev kadını olarak geçirmiştir. Esin aynı zamanda Önder’den önce üç dönem belediye başkanlığı yapmış, kasabanın tek gelir kaynağı sayılabilecek deri işletmelerinin sahibi ve Önder’in şiddetli rakibi Ramazan Bey’in (Bülent Kayabaş) kızıdır.
Serdar’ın kızı Deniz(Doğa Rutkay), konservatuarı bitirmiş, yurt dışında master yapmıştır. Deniz, bunca eğitime rağmen İstanbul’da iş bulamayınca amcasının, bir Belediye Şehir Tiyatrosu kurma teklifi üzerine, birkaç ay önce kasabaya dönmüş, kentle kasaba arasında bocalamaktadır. Deniz, amcasının teklifine yanıt vermekte zorlanırken, ikinci bir teklif kasabanın yerel TV yayın koordinatöründen gelecektir. Deniz’in bir küçüğü olan Özgür(Ahhan Şener) ise, henüz üniversiteye girememiş, amca oğlu Göktuğ’la özenti bir yaşam sürmekte; küçük oğlu Barış da (Gürkan Gültekin) orta öğrenimine kasabada devam etmektedir.


İdealist bir insan olan Serdar, kasabaya döner dönmez kolları sıvamış, kasabanın yer altı sıcak su kaynaklarını projelendirip, bir kaplıca tesisinin gerçekleştirilmesine öncülük etmiştir. Serdar, projenin gerçekleşmesi için bir kooperatif kurmuş, kayınpederiyle kardeşinin arasını yumuşatıp, ikisini de hissedar yapmış, hisselerin önemli bir kısımı da kasaba halkına satılmıştır.
Böylesi bir mutluluğun ortasında Serdar kaygılıdır ve bunu kimseye belli etmemeye çalışır. Çünkü tesis bitip, kasaba çocukları açık havuzda yüzmeye başladıktan sonra, çocukların bir kısmında zehirlenme belirtileri ortaya çıkmıştır. Serdar emin olmadığı için kimseye açıklama yapmadan önce kaplıca suyunu güvendiği bir labratuara gönderir. Gelen yanıt olumsuzdur. Deri işletmelerinde kullanılan zehirli bir madde yer altı suyuna karışmaktadır.
Bu sorunun nasıl aşılacağı kardeşler arasında önce tartışmanın, giderek ciddi bir çatışmanın nedeni olacaktır. Bu gerçek yalnızca iki kardeşin ilişkisini çatlatmakla kalmaz, Serdar’ın doğrucu davut kişiliğinden yorulmuş Esin’le ve oğlu Özgür’le de arasını açar; ilerleyen zaman içinde tüm kasabaya yayılır .
Her kes düşüncesinin doğru olduğunu ve kasabanın çıkarını kendisinin savunduğunu düşünmekte; kasaba halkı ise tribünde birini düşman ilan edeceği anı beklemektedir.

Künye

Yönetmen Erkavim Yıldırım
Senaryo
Yapımcı Umur Bugay
Müzik Müjdat Akgün
Görüntü Yönetmeni Serdar Armutlu
Süre 105 dk
Tür Dram, Politik
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye

Ekip

Danışman Bengi Bugay (Sanat Danışmanı)
Sanat Yönetmeni Hülya Karakaş (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Umut Gelgör (Yönetmen Yardımcısı)
İnci Balabanoğlu Ahıska (Reji Ekibi)
Işık Ekibi Faruk Yılmaz (Işık Şefi)
Gökhan Calp (Işık Asistanı)

Firmalar

Bugay Film (Yapım)

Son Yorumlar (2)

f_ebru_b avatar f_ebru_b 03 Şubat 2008 22:18:02

10

çok güzel bir filmdi.gerçekten herkes çok iyiyi.rutkay aziz zaten kendi başına bi şaheser!

veta 21 Aralık 2007 23:07:12

RUTKAY AZİZ HER FİLMDE OLDUGU GİBİ YİNE ÇOK BASAILI 

Yandex.Metrica