Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türev

Türev

7,80

(14 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 18 Kasım 2005 1 Saat 30 Dk Aile Aile
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Ulaş İnaç Ulaş İnaç

Ülke: türkiye

Gişe: 7.321

Oyuncular: Gülçin Santırcıoğlu, Tuğra Kaftancıoğlu, Beste Bereket, Güçlü Yalçıner, Atıl İnaç Devamını Gör...

Ödüller: En İyi FilmEn İyi Kadın OyuncuUmut Veren Kadın OyuncuEn İyi Kadın Oyuncu

Konusu : İki kadın ve bir erkeğin hikâyesidir ‘Türev’. Bir zamanlar edebiyatçı olmayı arzularken ne olup bittiğini dahi anlayamadan, kendisini hiç bir şeyi umursamaz bir reklâmcı olarak buluveren bir erkek, Nazım... Ailesinin maddi varlığı sayesinde sıkıntısız sürdürdüğü hayatının herhangi bir anlamı olmadığını sezip artık sadece evlenmeyi isteyen ya da istediğini zanneden bir kadın, Süreyya... ...Ve okuduğu sinema-televizyon bölümünden mezun olabilmek için bir bitirme ödevi hazırlamakla yükümlü olan genç bir kız, Burcu... Hikâyemiz, bir düşünürün ‘insanlar birbirlerinin gerçek duygu ve düşüncelerini bilselerdi dost kalamazlardı’ sözünden yola çıkan Nazım’ın Burcu’ya özel bir okul bitirme ödevi hazırlamasını teklif etmesiyle başlar: üçü de her gece evde tek başına kaldıklarında video kameralarına o günle ilgili itiraflarda bulunacaklardır. Beri taraftan Nazım’la evlenmeyi tasarlayan Süreyya’nın yakın arkadaşı Burcu’dan çok daha tehlikeli bir isteği vardır: sadakatini sınamak için Nazım’ı baştan çıkartması... Başlangıçta bu teklife şiddetle karşı çıkan Burcu sonunda Süreyya’nın ısrarlarına boyun eğmek zorunda kalır ve gönülsüzce içine itildiği bu süreçte yavaş yavaş Nazım’a aşık olur. Bu andan itibaren kahramanlarımız birbirlerine mütemadiyen yalan söylemeye başlarlar. Tabii ki bu yalanları söz konusu okul ödevi için video kasetlere kaydetmeye devam ederek... Nazım’ın bir romanında yazdığı ‘gerçek yalanların türevidir’ sözü bu karmankarışık süreçte böylelikle kanıtlanır.ToqqLe

12 Mayıs 2020 06:55

Fena bir film olmasa da daha iyi olabilirdi bir ilk uzun metraj olduğu belli oluyor festival filmi seven seyircilere daha uygun bir film.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

20 Şubat 2015 05:57

Bu film bir ilk filme göre iyi sayılabilecek bir film ama en iyi film ödülünü hak ettiğini söyleyemem ayrıca beste bereket in yine ödüllük bir performansı yok bu filme sadece en iyi ilk film ödülü verilmeliydi ama zaten kimse artık altın portakal ödüllerini ciddiye almıyor hele son dönemde iyice hiç ödül almayacak filimlere ödül verdiler filimde gülçin santırcıoğlu ve tuğra kaftancıoğluda iyiydi güçlü yalçıner de fena sayılmaz film yer yer dizi ve televizyon filmi havasına kaçıyor bunda yönetmenin tv dizisi yönetmeni olmasının etkisi var malesef filim unutulan filimler arasında bence orta düzey bir film.

Cevap Yaz

afarikan

6 Şubat 2009 15:19

Bu filmi bana 2 yıl önce sinema-Tv de okuyan bi arkadasım seyrettirmişti o zaman sinemadanda pek anlamıyordum tabi onun bana verdiği bilgiler filmin bi sinema akımı çerçevesinde çekildi yönündeki bilgileri de filmi kavramama yrd oldu. Çok doğal gözüküyo film tripod kullanılmaması bu amacı desteklemek uğruna besbelli. ders çıkarılacak kıskançlığın etkileri ve sonuçları (evlilik aldatma kıskançlık üçgeni) erkeklerin aralarındaki sohbetleri damatlar neden siyah giyer diaoloğu:) Hiç bir filme boşuna ödül verilmez eksik bulunabilir belki ama ödül almıssa heralde verenlerin bir bildiği vardır.

Cevap Yaz

Glasscow

1 Ocak 2009 02:08

trier'nin izinden giden bir türk filmi. açıkçası pek umudum yoktu. ama kurgusuyla, sıradışı konusuyla epey şaşırtan, güzel bir film olmuş. Özellikle; erkeklerin evliliğe dair düşüncelerini siyah damatlık ile açıklayan aforizma nefisti.

Cevap Yaz

casusbellı44

10 Aralık 2008 16:09

altın portakal film festivallerinde ödül almış en zayıf yapım bence.fazla izleyici de çekmedi son yıllarda ödül almış her film gibi(bkz.yumurta).

Cevap Yaz

emre84

16 Şubat 2008 10:25

İyi bir film beste bereket süper

Cevap Yaz

f_ebru_b

14 Ocak 2008 19:12

beste bereket'e hayran kaldım.galiba jürilerde hayran kalmış:)

Cevap Yaz

sezi

11 Ocak 2008 20:56

farklı bir kamera düzeni kullanılmiş.bu farklılık bir taraftan amatörce çekilmiş bir film hissi verirken diğer taraftan çok doğal olduğunu hissettiriyor.insan bu amatörlük hissinden kendini filmin içindeymiş gibi hissediyor.Konusu çok ilgi çekici olmasada,değişik bir film olmuş

Cevap Yaz

spro

9 Nisan 2007 01:39

Sinema belli estetik kuralların ardı ardına konması ile oluşan bir sanat biçimidir. Kural tanımadan yapılan işin sonucu bu olsa gerek. İlk yarım saatte gözlerim bozulacağı için ara verdim. Son yarım saatini zorla izledim. Lise son sınıf öğrencilerinin tezleri gibiydi. Kameraman arkadaşım yönetmenden bağımsız çalışarak bir ilki başarmış. Sesler olabidiğince kötü çünkü jeneriğe baktım sesçi kullanılmamış. Sizin anlıyacağınız kurallar altüst olunca altın portakal alınıyor demekki. Bu arada izlemeyen arkadaşlarıma bir nasihat. İzlerken çok dikkat edin kötü film nasıl çekilir.

Cevap Yaz

MRDRKN

3 Eylül 2006 13:04

Ahlaksız Teklifin nelere mal olabileceğini çok güzel işlemiş ve beklediğini sonucu gişede almasa da bence başarılı film Türev. Adı kadar kendi de dikkat çekici.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica