Hayat Türküsü

TV Dizisi

2006

Haydi Kızlar Okula” kampanyasından esinlenilerek oluşturulan “Hayat Türküsü”, idealist bir öğretmen olan Hayat’ın, Van’ın dağlar arasında unutulmuş, geri kalmış bir köyünde verdiği eğitim mücadelesini anlatıyor. “Hayat Türküsü”nde sadece eğitim-öğretim sorunları değil, bölgesel kültür farklılıkları, töre ve geleneklerin yıkıcı yanları da işleniyor. Bunun yanında dayanışma, fedakarlık, sevgi, hayallerine sahip çıkma gibi duyguların değerinin ön plana çıkarıldığı dizide Devin Özgür Çınar, Tolga Evren, Melih Görgün, Betül Arım, Aslı Yılmaz ve Canan Güven rol alıyor. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi Hayat, İstanbul’da iyi bir okulda staj yaparken, bir yandan da büyük bir heyecanla son sınavlarına çalışmaktadır. Annesi Gülcihan tüm yaşamını kızı Hayat’ın öğretmen olması üzerine kurmuş, onun öğretmenlik diplomasını göreceği günün hayaliyle yaşamıştır. Hayat annesinin anlattığı köy hikayelerini, fakirlikten, cahillikten, töreler yüzünden okuyamayan kız çocuklarının yürek burkan öykülerini dinleyerek büyümüştür. Hayat’ın birlikte staj yaptığı arkadaşları, mezun olunca merkezi yerlerde, modern, şık, sorunsuz okullarda çalışmayı hayal ederken, Hayat sanki nereye gideceği, nerede görev yapacağı yıllar öncesinden ayarlanmış gibi rahat ve sakindir. O, mutlaka ama mutlaka Doğu’da bir köyde öğretmenlik yapacak, annesini de yanında götürecektir. Hayat’ın geleceğinin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı bu günlerde annesi Gülcihan ve Leyla’nın ondan sakladığı önemli bir sır vardır. Gülcihan tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa yakalanmıştır. Hayat, adım adım öğretmenliğe yaklaşırken, her geçen gün Gülcihan’ı Hayat’tan uzaklaştırmaktadır. Gülcihan biricik kızının nerede öğretmenlik yapacağını öğrenemeyecektir. Diploması ve Van’a atanma sevinciyle eve koşan Hayat annesinin ölüm haberiyle yıkılır. İkinci annesi yerine koyduğu Leyla ilk anda karşı çıkar bu gidişe... Bu karşı çıkışın Hayat’ın bilmediği çok önemli bir sebebi vardır çünkü... Gülcihan’ın acı dolu hikayesinin başladığı yerdir Van... Hayat kararlıdır ve küçük bir köyde göreve başlar. Merkeze uzak bu köy, bugüne dek öyle çok öğretmen görmemiştir. Gelen öğretmenler de kısa bir süre kalmış, başka yerlere tayin aldırmışlardır. Bu yüzden köy çocukları okul için uzak köylerden birine yürüyerek gitmektedir. Hayat gelir gelmez camları, kapısı kırık dökük, sınıfları bakımsız bu köy okuluna yüreğinin sihrini taşıyan bir değnekle dokunacak ve yavaş yavaş değişim başlayacaktır. Minik öğrencileri de Hayat öğretmenlerinin emeğini, sevgisini boşa çıkarmayacak, Hayat onlara ışık tuttukça onlar da kitaplarına defterlerine dört elle sarılacaktır. Bu köyde yaşadıklarıyla annesinin çocukluğundan beri anlattığı köy hikayeleri daha bir anlam kazanacak, ete kemiğe bürünecektir. Çocuk yaşta zorla kocaya verilen kızlar, tarlalarda, ağır ev işlerinde çalıştırılan çocuklar, karşı konulamaz töreler, yoksulluk, çaresizlik.... Birbirinden ilginç hikayeleriyle bir sınıf dolusu çocuğu olur Hayat’ın

Künye

Yapımcı Ata Türkoğlu
Müzik Derya Köroğlu , Erkin Hamidoğlu
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Eğitim, Hayat, Türkü, Van Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Batur Emin Akyel (Genel Koordinatör)
Kurgu Gökhan Ayiz (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Sedef Gürtop (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Volkan Burak Ekinci (Yapım Sorumlusu)
Oğuzhan Sakaoğlu (Yapım Amiri)
Hakan Gümüşdal (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Hülya Yavuzbilge (Yardımcı Yönetmen)
Nisa Heybetli Aksoğan (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Hakan Yazıcı (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Umut Emre (Kurgu Asistanı)
Cem Çengeloğlu (Kurgu Asistanı)
Işık Ekibi Uğur Akünlü (Işık Şefi)
Güngör Taşkın (Işık Asistanı)
Alican Çekiç (Bestboy)
Makyaj Ekibi Rana Kulein (Makyaj)
Rana Kulein (Makyaj)
Rana Kulein (Makyaj)
Ses Ekibi Ümit Üngör (Ses Tasarım)
Duygu Çelikkol (Ses Kayıt)
Oyuncu Seçimi Ebru Kuzu (Cast Sorumlusu)

Firmalar

Koliba Film (Yapım)

Son Yorumlar (34)

emre84 avatar emre84 27 Ocak 2010 19:59:01

Dizinin castı mükemmel başarılı bir yapım

pavlon avatar pavlon 18 Eylül 2009 15:29:09

Hayat öğretmenin arkadaşlarının,onun için söylediği "Kevenli (Van'da ki köyün ismi) seninle gurur duyuyor"sözünü ben(48 yaşında bir doktor) Türkiye'nin 4 bir yanına gitmiş Hayat öğretmenler için tekrarlıyorum:Türkiye sizlerle gurur duyuyor.

pavlon avatar pavlon 01 Eylül 2009 13:56:09

"Hayat Türküsü" hafta içi hergün, TRT gap, sabah st:8.00'de yayında. Bu dizi, bana hayat veriyor.

pavlon avatar pavlon 23 Ağustos 2009 09:21:08

"Hayat Türküsü(TRT gap,pazar st:8 civarı, belki cumartesi de yayınlanıyordur.Ben, bu diziye bayıldım.

sinemaaşığı avatar sinemaaşığı 21 Mayıs 2009 18:36:05

9

bende izliyodum trt de olması şansızlıktı ama vandaki bir öğretmenin öğrencilerle birlikte başından geçen olayları anlatıyor.

f_ebru_b avatar f_ebru_b 22 Aralık 2008 17:34:12

6

adını çok duydum.konusuda fena değil gibi duruyor.ama zaten devin özgür çınar varsa o dizinin oyunculuk seviyesi oldukça yüksektir.

Yandex.Metrica