Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tiyatro sanatçısı Savaş Yurttaş öldü

9 Nisan 2002 00:00

Tiyatro sanatçısı Savaş Yurttaş, tedavi görmekte olduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bugün vefat etti. İlk olarak 1970’li yıllarda TRT’nin “5 Dakika” adlı dizisinde “Kavruk Hasan” tiplemesiyle ün kazanan Yurttaş, çok sayıda oyun ve filmde rol almıştı. Yurttaş için 10 Nisan Çarşamba günü saat 10.00’da, uzun yıllar görev yaptığı Ankara Sanat Tiyatrosu’nda bir tören düzenlenecek. Yurttaş’ın cenazesi, Kocatepe Camii’nde kılınacak cenaze namazından sonra Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ÖZGEÇMİŞİ
Savaş Yurttaş, 1944 yılında Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde doğdu. Tiyatroya, üniversite yıllarında İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’nda, Sermet Çağan’ın “Ayak Bacak Fabrikası” adlı oyunu ile başlayan sanatçı, daha sonra Ulvi Uras Tiyatrosu, Türk Öğretmenler Sendikası Tiyatrosu, Ankara Halk Oyuncuları, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Birlik Tiyatrosu ve Ankara Ekin Tiyatrosu’nda çalıştı.

TRT’de yayınlanan “Bizimkiler”, “5 Dakika”, “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”, “Yazlıkçılar” ve “Oğlum Adam Olacak” adlı dizilerde rol alan sanatçı, 1981 yılında sinema yazarlarının “En iyi yardımcı oyuncu ödülüne” layık bulundu. Yurttaş, ayrıca “Sürü”, “Yılanların Öcü”, “72. Koğuş”, “Suçumuz İnsan Olmak”, “Can Şenliği”, “Bebek”, “Güneşe Köprü”, “Yolun Sonundaki Karanlık”, “Biri ve Diğerleri”, “Ziyaret”, “Sarı Mersedes”, “Kara Kafa” gibi Türk sinema tarihinin önemli filmlerinde de rol aldı.

Ankara Halk Oyuncuları Tiyatrosu’nda “Devri Süleyman”, “141. Basamak” ve “Teneke”, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda “Durant Bulvarı”, “403. Kilometre”, “Heykel” adlı oyunlardaki rolleriyle tiyatroseverlerin gönlünde taht kurdu. Tiyatro sanatçısı Savaş Yurttaş, evliydi.enigmacuture

3 Mart 2009 18:04

çok büyük bir oyuncuydu. yeri doldurulamaz.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica