Sinemada üç boyut fırtınası posteri Üç boyut sinema teknolojisi, Hollywood'un gişe rekorları kıran yapımlarına da sıçradı. Star Wars - Yıldız Savaşları bilim kurgu filmi serisi, yakında üç boyutlu hale getirilecek.

Mars Entertainment Ürün Müdürü Serde Nadirler'in SABAH'a yaptığı açıklamaya göre, Hollywood'un gündeminde Real D 3D ile 'boyut değiştirecek' gişe filmleri arasında ilk sırada Star Wars yer alıyor.

Nadirler, Türkiye'de Beowulf : Ölümsüz Savaşçı ile gösterilmeye başlayan 3D yapımlara, Final Destination, Buz Devri, Şrek ve Oyuncak Hikayesi serisinin yeni filmlerinin de ekleneceğini; film sayısının gün geçtikçe artacağını söylüyor: "Üç sene içinde her hafta vizyona giren filmlerin yüzde 50'si üç boyutlu olacak. Çünkü bu teknoloji yönetmenleri de yapımcıları da çok heyecanlandırıyor." Tim Burton'un 2010'da gösterime girecek Johnny Depp'ın başrol oynadığı Alis Harikalar Diyarında, Steven Spielberg Tenten serisini, James Cameron ise Avatar adlı bilim kurgu filmini bu teknoloji ile çekiyor. Üç boyutlu filmler Türkiye'de 11 ilde 19 salonda, izlenebiliyor.

Kanyon AVM'deki salonda Canavarlar Yaratıklara Karşı adlı animasyonu izleyen lise öğrencisi Esin Gültekin, ilk defa üç boyutlu bir film izlediğini ve görüntülerle iç içe olmanın etkileyici olduğunu söylerken, Mert Karakaş "Bir süre sonra üç boyutlu film izlediğini unuttum çünkü filmin açılış sahnesindeki gibi (seyirciye doğru gidip gelen pinpon topu) çarpıcı görüntüler azdı. Taktığımız gözlük de çok hafif ama biraz gözümü yordu" diyerek izlenimlerini aktarıyor. Kaynak : Sabah

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 28 Nisan 2009 20:57:04

8

Real 3 D Formatı ise mükemmel.

Yandex.Metrica