Büyük Adam Küçük Aşk” ve “Saklı Yüzler” filmlerinin yönetmen ve senaristi Handan İpekçi, 11. Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali kapsamında düzenlenen “Senaryo Geliştirme Atölyesi”ne katıldı. Handan İpekçi, 5 Mayıs Salı günü Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde 117 numaralı derslikte düzenlenen atölye çalışmasının ilk bölümünde bir film senaryosunun hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken noktaları katılımcılara anlattı.

Senaryoda özelikle bir “önermenin” bulunması gerektiğine değinen İpekçi, bu önermenin genel geçer evrensel bir önerme olmasa bile film içerisinde açıklanması ve kanıtlanması gerektiğini söyledi. Klasik anlatılı filmlerin senaryo akışlarında çatışmaların, düğümlerin ve çözümlerin standart bir biçimde sıralı olarak ilerlediğini belirten Handan İpekçi, günümüzde bu anlatı yapısının bazı filmlerde kırıldığını ancak klasik anlatı yapısının tam olarak anlaşılmadan yeni anlatı formlarının denenemeyeceğini vurguladı. Handan İpekçi senaryoda içeriğin düzenlenmesi konusunun yanında, senaryo yazılırken dikkat edilecek biçimsel unsurlara da dikkat çekti.

İpekçi, Anadolu Üniversitesi’ne ikinci kez geldiğini belirterek “İkinci filmim olan “Büyük Adam Küçük Aşk”ın gösterimi dolayısıyla da gelmiştim, şimdi de festival dolayısıyla geldim. Çok güzel bir festival ve büyük bir emek sonucu bu günlere ulaşılmış, festivali organize edenleri kutlamak istiyorum” dedi. İlk kez bir festivalde atölye çalışmasına katıldığını söyleyen Handan İpekçi “Senaryo atölyesi aslında çok severek yaptığım bir iş. Bir şeyler öğretmeye çalışırken aynı zamanda bir şeyler de öğreniyorsunuz” şeklinde konuştu.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica