Bu yıl 11. si düzenlenen Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali film gösterimleri ve ünlü konukların katılımı ile devam ediyor. Festivalinin ikinci gününde Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı “Üç Maymun” filmi Sinema Anadolu’da gösterime sunuldu. Filmin ardından, filmin senaristliğini yapan ve filmde oyuncu olarak rol alan Ercan Kesal’ın katılımıyla izleyicilerle birlikte bir söyleşi gerçekleştirildi.

Söyleşide filmle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kesal, filmin başarısının yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın başarısından kaynaklı olduğunu dile getirdi. Kesal, başarılı bir yönetmenle çalışmanın çok büyük bir tecrübe ve şans getirdiğini ifade etti. Ceylan’ın işini hiçbir zaman şansa bırakmadığını kaydeden Kesal, senaryo yazımında sürekli alternatifler düşünerek bir bütün oluşturduğunu ve başarıya ulaştığını ifade etti.

Ercan Kesal konuşmasına “Üç Maymun” filmi ile ilk senaryo deneyimi ve oyunculuk deneyimini yaşadığını vurgulayarak devam etti. Senaryo yazımı aşamasında, derdinizin ne olduğunu ve ne anlatmak istediğinizi bilerek yola çıkılması gerektiğini ifade eden Kesal, “ Ne istediğini bildikten sonra herkes senaryo yazabilir” dedi. Kesal, hayatla ilgili derdi olan kişilerin hayatın içinde ruh ikizlerini aradıklarını ve filmlerini de ruh kardeşleri için yaptıklarını belirtti.

Söyleşinin ardından, Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali üzerine değerlendirme yapan Kesal şunları söyledi: Bir festivalin kurumsallaşması ve gelenekselleşmesi zor bir iş. Eskişehir’e damgasını vurmuş bir festival. Eskişehir bunu başarabilmiş bir şehir. Tabii ki üniversite kenti olmasının bu duruma katkısı var. Daha önce bu festivali duydum. Ama “Üç Maymun” filmi bu festivalde yer alabilmemde vesile oldu.

Öğrencilerin kendisine yönelttiği sorularla sinema ile derinlemesine ilgilendiklerini gördüğünü ifade eden Kesal, sinemanın geleceği için öğrencilerin ilgisinin mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

2008 Türkiye - Fransa - İtalya ortak yapımı olan Üç Maymun filmi yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümüne kabul edilen üçüncü film olma özelliği taşıyor. 61. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışan ve Nuri Bilge Ceylan'a en iyi yönetmen ödülünü kazandıran film, 81. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'nin yabancı film dalında aday adayı olarak gösteriliyor.

Başrollerini Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar ve Ercan Kesal'ın paylaştığı film, küçük zaafların büyük yalanları doğurmasıyla parçalanan bir ailenin, gerçeklerin üzerini örterek bir arada kalma çabasını anlatıyor. Filmin adı da, acı ve sorumluluklardan, gerçeği görmeyerek, duymayarak ve gerçekler hakkında konuşmayarak kaçmaya çalışan karakterlere gönderme yapıyor. Üç Maymun genel olarak, "üç maymunu oynamanın" gerçekleri ortadan kaldırıp kaldırmayacağını sorguluyor.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica