Selim İleri en çok kimi sevdi? posteri Selim İleri'yi okurlarının çoğu bir 'Cumartesi yalnızı' olarak tanıdı. Oysa önceki akşam Akatlar Kültür Merkezi'ne gelenler, onun ne kadar çok dostunun olduğunu gördü. Dostları, sevenleri ve okurları, Beşiktaş Belediyesi'nin haftalık 'Ustalara Saygı' etkinliğinde Selim İleri'ye topluca teşekkür etti ve onun 60. yaşını kutladı.

İleri'nin ortaya koyduğu birikime saygı anlamı taşıyan toplantıda Doğan Hızlan, Elif Şafak, Füruzan, Halit Refiğ, İnci Enginün, Ömer Erdem, Taha Akyol, Türkan Şoray gibi çok sayıda edebiyat, fikir ve sanat insanı, yazara dair hatıralarını anlattı, onun bir dost ve yazar olarak hayatlarındaki anlamını dile getirdi. Salonu dolduran kalabalık ise İleri'nin hemen her kesimden, çok zengin ve renkli bir kitleye hitap ettiğini gösteriyordu.

Selim İleri, hikâye, roman, deneme ve anı kitaplarıyla günümüz edebiyatının en güçlü isimlerinden biri. Senaryoları ve katkıda bulunduğu filmlerle Türk sinemasında hatırı sayılır izler bırakmış bir isim. Geçmişin ustalarına gösterdiği kadirbilirlikle kültür hayatımızı zenginleştiren bir kültür insanı. Onun edebiyat ve kültür dünyamızdaki bu çok yönlü etkisini anlatmak için kürsüye ilk olarak yazar Doğan Hızlan geldi. Hızlan, öncelikle İstanbul'u bu kadar güzel anlattığı için yazara teşekkür etti. Selim İleri'nin günlük hayatta hepimizin dikkatinden kaçan romanlara kahraman olabilecek kişileri ortaya çıkardığını, toplumsal değişimin romancısı olduğunu söyledi. Aynı zamanda çok araştıran ve yeniden inşa eden bir yazar olduğunu da. Hızlan, yazarların kendi yazdıkları üzerine konuşmasına rağmen Selim İleri'nin önceki ustaların unutulmaması için gösterdiği çabaya değinerek, 'Selim İleri benim yazarımdır.' dedi.

'KRAL ÇIPLAK DİYEBİLEN AFACAN!'

'Ustalara Saygı' programının moderatörü Faruk Şüyun, Selim İleri ile birlikte sahnede ayrılan bölüme oturarak İleri'ye adeta hayatını bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçirtecek bir yolculuk yaşattı. Yazarın ilkokul arkadaşı Mehmet Güreli ile başlayan 'ıssız ve yağmurlu' anılar, geceyi zaman zaman gözyaşları, bazen de şarkılarla doldurdu. Edebiyat dünyasına bir eleştiriyle sözlerine başlayan Elif Şafak ise günümüzde yazarların birbirine olan iltifatları iletmekte cimri davrandığından yakındı. Kendisinin sadık bir Selim İleri okuru olduğunu söyleyen Şafak, onun edep, üslup ve tevazu gibi özellikleriyle de kendisini etkilediğini belirtti. Usta yönetmen Halit Refiğ sahneye geldiğinde Selim İleri tarihî bir itirafta bulundu. Refiğ'in senaryo yazması için kendisine 5 bin lira verdiğini, ancak senaryoyu yönetmenin tamamladığını söyledi. Salonu kahkahalara boğan bu itiraftan sonra Halit Refiğ, İleri'nin sinemada kendini ispat ettiğini ancak bir yol ayrımında edebiyatı ve özgürlüğü seçtiğini anlattı. Cihangir'de yaşadıklarını birbirlerinin kitaplarından öğrenen yazar Deniz Kavukçuoğlu ve İleri yan yana geldi sonra. Ardından Prof. Dr. İnci Enginün, Selim İleri'nin kendisi için 'kral çıplak diyebilen bir afacan çocuk' olduğunu söyleyerek, onun eserlerinde aydınlık ve acının birleşmesini gördüğünü anlattı.

Konuşmacıların haricinde de birçok yazar ve sanatçı vardı salonda. Faruk Şüyun bir ara ön sıralara uzattı mikrofonunu. Ayşe Kulin, Gülriz Sururi duygularını ve anılarını anlattı. Sonra şair Ömer Erdem geldi sahneye. Selim İleri için yazdığı dokunaklı mektubu okudu. Taha Akyol, İleri'nin şefkat ve merhamet yazarı olduğunu, yazar Füruzan da Cemal Süreya'nın Papirüs dergisinde karşılaşmalarıyla başlayan dostluklarını anlattı. Sırma Köksal, Miraç Zeynep Özkartal da İleri'nin kendilerini 'yetiştiren ve büyüten' özelliğini anlattılar. Gecenin renkli konuğu ise Melike Demirağ'dı. Sanatçı, yazarın ellerinden tutarak 'Arkadaş' isimli şarkıyı tüm konuklarla birlikte seslendirdi. Bu sırada, perdeye, her biri Selim İleri'nin 'arkadaşı olmuş' Edip Cansever, Kemal Tahir, Orhan Kemal gibi ustaların resimleri yansıyordu.

'En çok sevdiğim insan sizsiniz'

Ustalara Saygı etkinliğinde sahneye en son, Selim İleri'nin 'hayatta en çok sevdiğim insan' dediği Türkan Şoray geldi. Sinemamızın 'Sultan'ı, Selim İleri'ye "Beni seviyor musun?" diye sordu. Yazardan "En çok sevdiğim insan siz oldunuz." cevabını alınca duygu dolu bir konuşma yaptı. Şoray, İleri'nin duygusallığının ve naifliğinin kendisini çok etkilediğini anlattı. Gecenin sonunda ise yazara bir sürpriz yapıldı ve Melike Demirağ elinde bir doğum günü pastası ile sahneye geldi. Salonu dolduranlar Selim İleri'nin 60. yaşını kutladı. Kaynak : Zaman

Son Yorumlar

Yandex.Metrica