Bu seneki festival programında, her sene gerçekleştirilen Sinemamız, Her Biri Ayrı Renk, Ülke Sineması, Toplu Gösterim, Özel Gösterim bölümlerinin yanı sıra yeni bölümler de yer alacak. Festival bu sene ilk kez yarışmalı bir bölüm düzenliyor. Her Biri Ayrı Renk başlığı altında yer alan filmler, Uluslararası Eleştirmenler Birliği (FIPRESCI) jürisi tarafından değerlendirilecek ve seçilecek olan “En İyi Film”, ödülünü kapanış gecesinde alacak. 3 kişilik jüride Türkiye’den Yeşim Tabak, Almanya’dan Daniela Sannuald ve Romanya’dan Cristina Corciovescu yer alacak.

Festival programında uzun metrajlı, belgesel ve kısa filmlerden oluşan 80 film yer alıyor. Geçen yıl belli başlı festivallere katılmış, övgü ve ödül almış başarılı yeni yapıtların yanısıra iki efsaneyi Marlene Dietrich ve Cahide Sonku’yu seyirciyle buluşturan zengin bir seçki sunuyor. Bu sene ilk kez oluşturulan Belgeseller bölümü “Savaşın Unutulmuş Yüzü: Kadınlar”a adandı. Bu başlık altında 13 uzun ve orta metrajlı belgesel seyirci ile buluşacak. Her sene olduğu gibi, konuk olarak Ankara’da ağırlanan yönetmenlerin filmlerinin gösterimleri sonrasında seyircilerle söyleşiler gerçekleştirilecek. Program da ayrıca paneller de yer alıyor.

Bu senedene başlayarak Festival, gelenekselleştireceği ödüller verecek. Uçan Süpürge Onur Ödülü, bir zamanlar Türk Sinemasının starı Sezer Sezin’e takdim edilecek. Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise sinemanın çeşitli dallarına emek vermiş ve başarı kazanmış kadınlara verilecek. Bu ödül için bu sene Uçan Süpürge danışma kurulunun belirlediği isimler ise şöyle: İstanbul Film Festivali’ne uzun yıllardan beri verdiği emek nedeni ile Hülya Uçansu; sanat yönetmenliğinde gösterdiği başarı ve sanat yönetmenliğinin meslekleşme olgusuna katkıları nedeniyle Annie Pertan; sinema alanında verdiği eserler ve yetiştirdiği öğrenciler nedeniyle Prof. Dr. Nilgün Abisel; uzun yıllar sinema sanatına yönetmen yardımcısı olarak emek vermesi nedeniyle Leyla Özalp; yapımcı olarak gösterdiği başarı nedeniyle Mine Vargı ve Türk sinemasının tanıtımında gösterdiği katkıları nedeni ile Keriman Ulusoy.

2003 yılının Birleşmiş Milletler tarafından “Kadına Yönelik Şiddeti Kınama Yılı” ilan edilmesi nedeniyle teması “Her Yer Kırmızı” olarak belirlenen Kısa Film Öyküsü Yarışmasına bu yıl 160 eser katıldı. Elemeyi geçen 10 eser sahibi, festival tarihlerinde Işıl ÖZGENTÜRK yönetmenliğinde düzenlenecek olan “Senaryo Nasıl Yazılır” atölye çalışmasına katılacak. Bu 3 günlük atölye çalışmasında katılımcılar kısa film öykülerini senaryoya dönüştürecekler ve ortaya çıkardıkları senaryolar her sene olduğu gibi Uçan Süpürge tarafından kitaplaştırılacak.

Festival’in bu yılki film gösterimleri; Kavaklıdere Sineması, Ankapol Sineması, Alman Kültür Merkezi, 75. Yıl Kültür Merkezi’nde ve Ankara Üniversitesi Ahmet Taner Kışlalı Sinema Salonu'nda gerçekleştirilecek. Festival gösterimlerinin bu yılki bilet fiyatları tam 5,5 milyon TL, öğrenci biletleri ise 4 milyon TL olarak belirlendi. Festivalin açılış gecesi 8 Mayıs 2003 Perşembe günü saat 20.30’da Devlet Opera ve Balesi’nde yapılacak. Kapanış gecesi ise 15 Mayıs 2003 Perşembe günü Ankapol Sinemasında gerçekleşecek. Kapanış gecesinde jürinin seçtiği “En İyi Film”, ödülünü alacak ve tekrar gösterilecek.

Festival programına 30 Nisan’dan itibaren www.ucansupurge.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica