Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

12 Film Altın Koza İçin Yarışacak

13 Mayıs 2009 00:00
08 - 14 Haziran tarihleri arasında yapılacak 16. Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak filmler belli oldu. 31 filmin başvurduğu yarışmada ‘Festival Kurulu’ tarafından belirlenen 12 film, Altın Koza Ödül Heykeline sahip olabilmek için yarışacak.

Altın Koza Film Festivali kapsamında her yıl düzenlenen ve son bir yıl içinde çekilen Türk filmlerinin kabul edildiği ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak filmler belli oldu. Festival Kurulu’nun yaptığı, ön değerlendirme sonucu Erden Kıral’ın Vicdan, Pelin Esmer’in 11’e 10 Kala, Cemal Şan’ın Dilber’in Sekiz Günü, Ümit Ünal’ın Gölgesizler, Murat Düzgünoğlu’nun Hayatın Tuzu, Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın ‘İki Dil Bir Bavul’, Aslı Özge’nin ‘Köprüdekiler’, Atalay Taşdiken’in ‘Momo-Kızkardeşim’, Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Pandora’nın Kutusu’, Tayfun Pirselimoğlu’nun ‘Pus’, Semih Kaplanoğlu’nun ‘Süt’, Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Uzak İhtimal’ adlı filmleri Büyük Jüri önüne çıkacak.   

Festival Kurulu, Murat Saraçoğlu’nun ‘Deli Deli Olma’, Tolga Örnek’in ‘Devrim Arabaları’ ve Cemal Şan’ın ‘Ali’nin Sekiz Günü’ adlı filmlerinin ise ‘Özel Gösterim Bölümü’nde Festival programına alınmasını önerdi.

Kurul tarafından, Mehmet Bahadır Er’in ‘Kara Köpekler Havlarken’, Selda Çiçek’in ‘İncir Çekirdeği’, Raşit Çelikezer’in ‘Gökten Üç Elma Düştü’, Aydın Bulut’un ‘Başka Semtin Çocukları’, Selim Ezici’nin ‘İki Çizgi’ ve İsmail Necmi’nin ‘Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?’ isimli filmlerine ise ‘İlk Filmler’ başlığıyla özel bir bölüm açılması önerildi.

Festival kapsamında Büyük Jüri En İyi Film Ödülü’ne 250.000 TL, Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü’ne 50.000 TL ve En İyi Yönetmen Ödülüne 50.000 TL, En İyi Senaryo Ödülü’ne 15.000 TL, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’ne 15.000 TL ve En İyi Müzik Ödülü’ne 15.000 TL ödül dağıtacak. Festival izleyicilerinin belirleyeceği bir filme ise 50.000. TL, Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü verilecek.

16. Altın Koza Film Yarışması’nda kapsamında verilecek ödüller 13 Haziran 2009 Cumartesi günü yapılacak Ödül Töreni ile sahiplerini bulacak.


Yandex.Metrica