Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Rıfat Ilgaz 98. doğum yılında anıldı

13 Mayıs 2009 00:00

Bahçeşehir Kolejlerinin sponsorluğunda, Çınar Yayınları ve Kastamonu İl Kültür  Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla düzenlenen etkinliklere 500 civarında öğrenci ve veli katıldı.

Kastamonu Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’ndeki etkinliklerde; Nilay Yılmaz ve Ali Kırkar, öğrencilere yönelik yaratıcı drama uygulamalarından örnekler verdi. Ayşegül Şen ise Nilgün Ilgaz’ın “Dostum Çino” adlı kitabından bölümler okurken, Nilgün Ilgaz da öğrencilerin sorularını yanıtladı. Mavisel Yener ise günlük yaşamda Türkçenin yanlış kullanımına dair örnekler verdi. Kastamonu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Rıfat Ilgaz konulu rsim sergisi de Günboyunca gezildi.

Günün son etkinliğinde ise bu yıl ilki yapılan Rıfat Ilgaz Öykü Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Ödül törenine Kastamonu Valisi Mustafa Kara, Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, Cide Kaymakamı Mustafa Ayhan, Kastamonu Bahçeşehir Koleji kurucu temsilcisi Hakkı Güngör, Kastamonu Bahçeşehir Koleji müdürü Ayşegül Soylu Muslu katıldı.

Törende ilk olarak Hakkı Güngör söz aldı. Güngör bu yıl sadece Bahçeşehir kolejlerinin yedinci sınıfları arasında yapılan öykü yarışmasının 2010’da ulusal düzeyde bütün okulların katılımıyla, Rıfat Ilgaz’ın 100. doğum yılı olan 2011’de ise uluslararası düzeyde yapılacağını söyledi.

Bahçeşehir Kolejleri Türkçe Bölüm Koordinatörü Ayşegül Şen ise,halkını, yaşadığı toprakları kendine özgü yetkin bir dille anlatan Rıfat Ilgaz’ı öğrencileriyle ve halkıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşadılarını belirterek “Rıfat Ilgaz’ı 100. doğum yılında bütün dünya çocuklarıyla anmak istiyoruz. Türk edebiyatının ulu çınarını anmak, yaşatmak, artık bugünden sonra temel görevimizdir.” dedi.

Son olarak söz alan Aydın Ilgaz ise, Rıfat Ilgaz’ın adının yıllar önce, anma toplantısını yaptıkları salona verildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “ Cide Belediye Başkanımız Necdet Demir ve kaymakamımız Mustafa Ayhan’ın çalışmaları sonucu, babamın 1911’de doğduğu ev aslına uygun olarak yeniden yapılarak Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evi olarak hizmete açıldı. Daha da önemlisi Kastamonu Üniversitesi rektörümüz Prof Dr. Bahri Gökçebay’ın katkılarıyla Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulu bu yıl eğitime başladı. Bütün bunlar, aramızda olduğuna inandığım babamı da mutlu ediyordur. Bize kolkanat gerdiğiniz için teşekkür ederim.”

Konuşmalar sonrası Rıfat Ilgaz’ın yaşamını anlatanbir barkovizyon gösterisi izlendi. Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin yorumladığı Rıfat Ilgaz şiirleri ve sahnelediği Hababam Sınıfı tiyatrosu sonrası öykü yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

İstanbul Bahçeşehir Koleji öğrencisi Ezgi Terzioğlu’na birincilik ödülü Kastamonu Valisi Mustafa Kara, Kocaeli Bahçeşehir Koleji öğrencisi Erkin Kahraman’a ikincilik ödülü Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, Konya Bahçeşehir Koleji öğrencisi Yaren Aslan’a da üçüncülük ödülü Kastamonu üniversitesi rekörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay tarafından verildi.
Birincilik ödülünü alan Ezgi Terzioğlu “Maviye Özlem” adlı öyküsünü okuyarak duygularını anlattı. Öyküsünde bir leyleğin gözünden çevre kirliliğine dikkat çekmeyi amaçladığını belirten Terzioğlu, “Rıfat Ilgaz gibi büyük bir yazarın anısına düzenlenen bir etkinlikte; doğduğu ve yetiştiği kent olan Kastamonu'ya bağlılığını her fırsatta dile getirmiş olan Rıfat Ilgaz’ın şehrinde ödül almak ve sizlerin karşısında olmak beni çok sevindirdi.” dedi.

Sahneye son olarak öğrencilerden oluşan  Cide Kaymakamlığı Rıfat Ilgaz Korosu çıktı. Koro, türküler ve  çok sesli şarkıların yanı sıra koro şefi Muharrem  Baz  tarafından bestelenen Rıfat Ilgaz’ın “Çocuklarım” adlı şiirini de yorumladı.

 Yandex.Metrica