Bu seneki festival programında, her sene gerçekleştirilen Sinemamız, Her Biri Ayrı Renk, Ülke Sineması, Toplu Gösterim, Özel Gösterim bölümlerinin yanı sıra yeni bölümler de yer alacak. Festival programında uzun metrajlı, belgesel ve kısa filmlerden oluşan 80 film yer alıyor.

Festival bu sene 1950’lerin iki kadın efsanesine, Marlene Dietrich ve Cahide Sonku’ya özel bir bölüm ayırmış. Marlene Dietrich, Dünya Sineması’nın efsaneleşmiş yıldızı; Cahide Sonku ise Türk Sinemasının ilk efsane oyuncusu.

Marlene Dietrich, onu ilk kez dünyaya tanıtan ve Hollywood’a taşınmasına neden olan Joseph von Sternberg’in Mavi Melek/ Blau Angel (1930) ve Frank Borgaze’nin Arzu/Desire (1936) filmlerinin yanı sıra Maxmillian Schell’in (1983) ve Josef Vilsmaier’in Marlene (1999) adlı belgeselleri ile hatırlatılacak.

Sinemada kendisine yakıştırılan efsane kimliğine takılıp kalmamış akılcı ve bilinçli bir kadın olan Marlene Dietrich’in, 15.000 fotoğraftan oluşan bir koleksiyonu vardı. Bunu kendine hayranlığın sonucu olarak değil, bilinçli bir arşiv çalışması olarak gerçekleştirmişti. Fotoğrafları, Marlene Dietrich efsanesini dünyaya tanıtan en önemli araçlardan biriydi. Marlene belgeselinin çekimleri sırasında 1983’te altı gün süreyle konuşmalarını kaydeden Maxmillian Schell’in fotoğrafını çekmesine izin vermemiş ve “Beni öldüresiye fotoğrafladılar” demişti. 1992’deki ölümüne kadar da fotoğrafının çekilmesini yasakladı. Festival süresince Alman Kültür Merkezinde Marlene Dietrich’in önemli fotoğraflarından oluşan bir seçki sergilenecek.

Cahide Sonku, parlak günleriyle olduğu kadar, sonraki inanılmaz düşüşüyle de belleklere kazınan dramatik bir efsane olarak festivalin odak noktalarından biri olacak. Dönemin en parlak starı olan Sonku aynı zamanda kameranın ardına geçen ilk kadın yönetmenimiz ve ilk kadın yapımcımız idi. Yönetmenliğini yaptığı Beklenen Şarkı (1953), Vatan ve Namık Kemal (1951) ve oyuncu olarak Türk Sinema Tarihine geçmesini sağlayan Bataklı Damın Kızı Aysel (1934) adlı filmleri festivalde gösterilecek. Ayrıca hayatı Ülkü Erakalın’ın bir belgeseli ile anlatılacak. İki Efsane filmleri ve belgeselleri ile hatırlanacakken, her ikisinin özelinde “Star Olmak” üzerine de bir panel düzenleniyor. Panelin konukları ise Rutkay Aziz, Hale Soygazi, Nejat Ulusay ve İpek Bilgin.

Programın tüm ayrıntıları 30 Nisan’da Anadolu Medeniyetleri Müzesinde düzenlenecek olan Basın Toplantısı ile açıklanacak.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica