Çakmaklı: Sinema özlenen noktaya geldi posteri

Gaziantep Üniversitesi Bahar Şenlikleri kapsamında söyleşi vermek üzere Gaziantep'e gelen Türk Sinemasının ünlü yönetmenlerinden Yücel Çakmaklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada Türk Sinemasının bugün geldiği noktayı değerlendirdi. Çakmaklı, ''Türkiye'de 'Yeşilçam Dönemi' bir süre önce bitti. Yeni Türk Sineması geçmiş kültürden de faydalanarak, bugün özlenen noktaya gelmiştir. Bir ayağı kendi kültürüne geleneğine basan Türk sineması bir ayağı ile evrensel değerleri kucaklamaktadır'' diye konuştu.

İzleyicinin yakalanabilmesi için bazen sanat değeri düşük, popüler kültüre ağırlık veren filmlerin de hazırlandığına dikkati çeken Çakmaklı, popüler kültüre ağırlık veren filmler çekildiğini, ancak kültüre, sanata, geleneğe, fikre ağırlık veren filmler de yapıldığını belirterek, Türk sinemacıların birçok filmin ödül aldığını ifade etti.

İyinin kötüyü kovacağına, kalitenin de bu şekilde yakalanacağına inandığını vurgulayan Çakmaklı, şöyle konuştu:

''Türkiye'de özel kanalların da sayısının artması ile birlikte Türk yapımı dizilerde büyük bir artış görülmüştür. Türk televizyonlarında ABD dizilerinin hakimiyeti son bulmuştur. Aynı olayı sinemada da görüyoruz. Bunlar güzel gelişmeler. Eskiden gösterilen filmlerin büyük bir çoğunluğu ABD yapımı filmlerdi. Şimdi bakıyorsunuz, birçok sinemada Türk filmleri gösteriliyor. Türk sineması adına bunları önemsiyorum.''

Gaziantep'i 10 yıl kadar önce de ziyaret ettiğini, şehri bugün adeta tanıyamadığını da belirten Çakmaklı, ''gördüğüm manzara beni çok etkiledi. Bey mahallesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Savaş Müzesi, şu anda butik olarak hizmet veren restore edilmiş eski Antep evleri beni çok heyecanlandırdı. Elektrik kablosu ortalıkta görünmüyor. Bunlar tamamen yer altına alınmış. Şehir adeta bir film platosu haline gelmiş. Bunlar çok güzel. Ben de burada bazı çalışmalar yapabilirim. Bazı arkadaşlarımı da buraya yönlendirebilirim. Burası görüntü olarak çok güzel bir yer olmuş'' görüşünü ifade etti.

Kaynak : AA

Son Yorumlar

Yandex.Metrica