Cannes plajlarında Fellini  posteri Nuri Bilge Ceylan'ın 'Uzak' filmiyle 12 yıl sonra Türk sinemasının 'Altın Palmiye' için uluslararası yarışma bölümünde temsil edildiği Cannes Film Festivali'nin 56'ncısı, 14 Mayıs'ta başlıyor. Bu yıl, çeşitli gösterim ve etkinliklerle ünlü İtalyan sinemacı Federico Fellini'ye adanan festival, 'Fanfan la Tulipe' adlı romanın Polonya asıllı yönetmen Gérard Krawczyk tarafından beyazperdeye uyarlanan yeni versiyonuyla perdelerini açacak.

Charlie Chaplin'in klasiği 'Modern Zamanlar'la 25 Mayıs'ta kapanacak 56. Cannes Film Festivali'nin 'Altın Palmiye'sini verecek dokuz kişilik jüriye bu yıl Fransız yönetmen Patrice Chereau başkanlık edecek. Jüride Amerikalı sinema oyuncusu Meg Ryan ve film yönetmeni Steven Soderbergh'ün yanı sıra, Bosnalı yönetmen Danis Tanovic ve Hintli aktris Aishwarya Rai gibi isimler de bulunuyor. 'Kısa film' ve Cinefondation ödüllerinin başkanlık koltuklarında Emir Kusturica otururken, etkinliğin Altın Kamera ödülleri jürisinin başkanlığını bir başka yönetmen, Wim Wenders üstleniyor.

Festivalin bu yılki özel gösterimleri arasında Wachowski kardeşlerin çektiği serinin ikinci filmi 'The Matrix Reloaded' ve Michael Haneke'nin son filmi 'Le Temps du Loup' da yer alıyor. Fellini'ye adanan saygı programı kapsamında ustanın filmleri salonlarda ve 'plaj sinemaları'nda izleyicisiyle buluşurken, Fellini belgeselleri de gösterilecek.

Bu yılki FIPRESCI jürisinde sinema yazarı Alin Taşçıyan'ın da yer alacağı Cannes Film Festivali'ne davet edilen yıldızlardan birkaçı ise şöyle: Nicole Kidman, Michel Piccoli, Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, Laurence Fishburne, Béatrice Dalle, Olivier Gourmet, Isabelle Huppert, Benoît Magimel, Tom Cruise, Penelope Cruz, Keanu Reeves, Monica Bellucci, Lambert Wilson, Carrie-Anne Moss, Peter Mullan, Ewan McGregor.

Altın Palmiye adayları

A Cinq Heures De L'Apres - Midi/Samira Makhmalbaf
Bright Future (Parlak Gelecek)/Kiyoshi Kurosawa
Carandiru/Hector Babenco
Ce Jour La/Raoul Ruiz
Dogville/Lars Von Trier
Elephant (Fil)/Gus Van Sant
IL Cuore Altrove/Pupi Avati
La Petite Lili (Küçük Lili)/Claude Miller
Les Cotelettes/Bertrand Blier
Le Egares/Andre Techine
Les Invasiones Barbares/Denys Arcands
Mystic River (Mistik Nehir)/Clint Eastwood
Uzak/Nuri Bilge Ceylan
Pere et Fils/Alexandre Sokourov
Purple Batterfly (Mor Kelebek)/Ye Lu
Naomi Kawase/Shara
Swimming Pool (Yüzme Havuzu)/François Ozon
The Brown Bunny/Vincent Gallo
The Moab Story/The Tulse Luper Suitcase / Peter Greenaway
Tiresia/Bertrand Bonello
Kaynak : www.radikal.com.tr

Son Yorumlar

Yandex.Metrica