Altyazı’nın Haziran sayısı bayilerde posteri

Aylık Sinema Dergisi Altyazı, 85. sayısının kapağına Türk müziğinin en özgün figürlerinden Orhan Gencebay’ı taşıyor. 14 sayfalık geniş dosyada Orhan Gencebay’ın rol aldığı ve müziklerine imza attığı filmler üzerine yazılmış yazıların yanı sıra; Meral Özbek, Naim Dilmener, Orhan Pamuk, Haluk Çobanoğlu ve Barkın Ergin gibi isimlerin ve çeşitli sinema yazarlarının ‘Orhan Abi’ hakkındaki görüşleri ve Roll Dergisi editörü Derya Bengi’nin moderatörlüğünde Gencebay’la Mithat Alam Film Merkezi’nde yapılan söyleşiden kesitler yer alıyor.

Yakın dönemde sinema salonlarımızı ziyaret edecek olan birçok film de Altyazı’nın Haziran sayısında kendine yer buluyor. Yeni bir üçlemenin ilk ayağı olması planlanan Terminatör: Kurtuluş, Nobel ödüllü yazar José Saramago’nun romanından Fernando Meirelles tarafından beyazperdeye uyarlanan Körlük, Alejandro González Iñárritu’nun senaristi olarak tanınan Guillermo Arriaga’nın ilk yönetmenlik denemesi The Burning Plain ve büyük usta Wim Wenders’in son filmi Palermo’da Yüzleşme bunlardan yalnızca birkaçı. Dergide ayrıca 62. Cannes Film Festivali’ne, Avusturya’nın Linz kentinde 4. kez düzenlenen Crossing Europe Film Festivali’ne ve artık gelenekselleşen İşçi Filmleri Festivali’ne de geniş yer ayrılmış durumda.

Altyazı’nın Haziran sayısında dikkat çeken diğer filmlerden bazıları ise şöyle: Benim Şehrim Winnipeg (Guy Maddin), Zaman ve Şehre Dair (Terence Davies), İki Dil Bir Bavul (Özgür Doğan-Orhan Eskiköy), Milk (Gus Van Sant), Nokta (Derviş Zaim), Koralin ve Gizli Dünya (Henry Selick), Agnes’in Plajları (Agnès Varda), O’Horten (Bent Hamer).

Son Yorumlar

Yandex.Metrica