Fetih filmi için harıl harıl Fatih aranıyor posteri

Çağ açıp çağ kapayan İstanbul’un fethi için bu zamana kadar kılını kıpırdatmayan sinema camiasından nihayet ses çıktı. Ünlü yapımcı Faruk Aksoy 556. yıl önce Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Bizans’ı (İstanbul) fethedişini anlatan Fetih filmi ciddi bir mesafe kat etmiş durumda.

Faruk Aksoy’un filmde Fatih Sultan Mehmet’i canlandıracak karakter için yoğun bir çalışma içinde olduğu öğrenildi. İstanbul’un fethedilişinin kutlamalarının yapıldığı bu günlerde büyük bir titizlikle filmde oynatacağı ‘Fatih Sultan Mehmet’i seçmeye çalışan Aksoy’un bu karakter için tercihin yerli oyuncularda olduğu ve yurt dışından hiçbir oyuncu getirmeyeceklerini açıkladı.

Ünlü ve ünsüz isimler arasında görüşmelerini sürdüren Aksoy, “Kapımız, Fatih’i oynayabileceğine inanan her genç oyuncuya açıktır, bekliyoruz.” dedi.

İstanbul’un Fethi’ni büyük bir prodüksiyonla anlatarak tarihe ışık tutacağını belirtilen Fetih filmi için Aksoy’un yorumu şöyle: “Prodüksiyonu, anlatım dili, müziği, oyuncu kadrosu ve içeriğiyle çok konuşulacak olan ‘Fetih’, her izleyenin arşivine koymak isteyeceği bir film olacak…”

Tarihi bir film olacağı için, prodüksiyonunun önemine dikkat çeken Aksoy, “Şu sıralar hem mekanlar seçiliyor hem de kostümler dikiliyor. Tüm hazırlıkları tüm inceliklerine kadar en iyisi olması için uğraşıyoruz’ dedi.

2010 yılının Mart ayında vizyona girmesi planlanan “Fetih” filminin senaryo çalışmaları sırasında kabul görmüş tarihçilerden destek aldıklarını da söyleyen Aksoy, verdiği bir röportajda Fetih filmini ne kadar önemsediğini şu sözlerle açıklamıştı: "Böyle fetih mi olur, böyle Fatih mi olur, bu reva mı?" denilecek bir film yapmam. Yaparsam da o filmi çöpe atar, çıkarmam. Ama çok güzel bir film yapacak, bu filmle Türk sinemasının çıtasını yukarı çıkaracağım. Herkes bu filmden sonra, yaptığımın daha iyisini yapmak zorunda kalacak."

 

Kaynak : Haber7

Son Yorumlar (4)

elifyilmaz avatar elifyilmaz 05 Haziran 2009 00:58:06

10

BU ÇOK GÜZEL Bİ HABER...BENCE FATİH SULTAN MEHMETİ OYNICAK OYUNCU VAR TÜRKİYEDE ÇOK DA BENZİYO FATİH AYHAN...

35mm 31 Mayıs 2009 13:29:05

Bence illada yapılması gereken bir film değil,ama yapılacaksa eğer çok titizlikle çalışılmalıdır,öyle çılgın dershane çekmeye benzemez..

ByRmzn 31 Mayıs 2009 11:22:05

mrb hocam öncelikle çok teşekkürler Türkiye nin Türk sinemasının büyük ayıbını örtmeye baş koyduğunuz için bu yapılması gereken bir filmdir, bende tarih mezunuyum ve tiyatro oyuncusuyum uygun görürseniz seve seve bu filme hizmet etmek isterim saygıve başarı dileklerimle...

Yandex.Metrica