"Suçlu" Belgesel Fotoğraflar Documentarist Kapsamında Sergileniyor posteri

Bursa’da jandarma müdahalesine maruz kalan "Belgesel Fotoğraf Okulu'ndan İlk Belgelemeler: 8 Mart Kadınlar Günü ve 2009 Yerel Seçimleri Fotograf Sergisi" DOCUMENTARIST kapsamında 6-19 Haziran 2009 Tarihleri Arasinda İFSAK Sergi Salonu'nda izlenebilir

Kendini "Muhalif Bir Yolculuk Denemesi" olarak tarif eden Fotoğraf Akademisi katılımcılarının üretimlerinden oluşturulan Belgesel Fotoğraf Programı’ndan “İlk Belgelemeler: 8 Mart Kadınlar Günü ve 2009 Yerel Seçimleri” sergisi geçtiğimiz Nisan ayının sonunda ilk kez Uludağ Üniversitesi'nde UFAT Fotoğraf Günleri 6 kapsamında izleyici karşısına çıktı. Ne var ki serginin açılmasından çok kısa bir süre sonra gerçekleşen kolluk güçlerinin müdahalesi ile akıl dışı bir süreç de başlamış oldu. Fotoğraflarda "suç unsuru" tesbit edilmişti. 12 fotoğraf "incelenmek üzere" dört gün alıkonuldu. Geriye kalan fotoğraflar da üniversite yönetiminin isteği üzerine Fotoğraf Günleri'nin düzenleyicileri tarafından panolardan indirildi, izlenmeleri engellendi.

Bu müdahaleyi kınayan bildirinin çeşitli yayın organlarında yer almasından sonra "Fotoğraflar Özgürdür!" başlığı ile açılan ve Uludağ Üniversitesi'nin sansürcü tavrını kınayan imza kampanyasına 900'e yakın kişi ve kurum imza atarak ifade özgürlüğünden yana tavır belirtti. Aralarında İFSAK, AFSAD gibi köklü kurum imzalarının da bulunduğu metne yaklaşık eşzamanlı olarak Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu da Uludağ Üniversitesi yönetimine tepkisini belirten bir mektup yolladı.

DOCUMENTARIST kapsamında 6-19 Haziran tarihlerinde İFSAK Sergi Salonu'nda izlenebilecek Belgesel Fotoğraf Programı’ndan İlk Belgelemeler: 8 Mart Kadınlar Günü ve 2009 Yerel Seçimleri başlıklı sergide yer alan fotoğraflar müdahalenin izlerini de üzerlerinde taşıyorlar. Böylece fotoğraflar içerdikleri görsel hikayelerin yanı sıra yaşanan sansürün de hikayesini anlatacaklar izleyicilere.

Sergide şu fotoğrafçıların çalışmaları bulunuyor: Abdulkerim Tever, Ali Turna, Bülent Başpınar, Ceyda Celepoğlu, Dilara Hançer Sebah, Emin Kurtoğlu, Emre Yunusoğlu, Eray Kıray, Filiz Kumru, Hanife Gümüş, Hüseyin Ovayolu, Pelin Durtaş, Reha Uluhan, Selen Çatalyürekli, Sinan Targay, Umut Aktaylı.

Bilgi için:

www.fotografakademisi.org

www.documentarist.org


 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica