Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

16. Altın Koza Başlıyor

7 Haziran 2009 00:00

16. Altın Koza Film Festivali 8 Haziran’da başlıyor. 14 Haziran’a kadar devam edecek olan festival boyunca sinema dünyasının kalbi Adana’da atacak. Ulusal ve uluslararası film yarışmaları, gösterim bölümü ve diğer etkinlikleriyle festival, sinemaseverlere zengin bir program sunacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 40. yaşını kutlayacak Altın Koza Film Festivali, onaltıncı kez sinemaseverlere ‘merhaba’ diyor. 14 Haziran’a kadar devam edecek olan festival kapsamında Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması yapılacak. Festivalin Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nın jüri başkanlığını dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan üstleniyor. Oyuncular Özgü Namal, Meltem Cumbul ve Bulut Aras ile senarist ve yazar Füruzan, yönetmen Özcan Alper, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve müzisyen Mazlum Çimen jüride görev yapacak diğer isimler.

212 FİLM, 11 SİNEMA SALONUNDA 395 SEANSTA GÖSTERİME SUNULUCAK
Festivalin ‘Gösterim Bölümü’, sinema meraklılarına zengin bir seçenek sunuyor. ‘Dünya Sineması’ bölümünde, dünyanın çeşitli ülkelerinden ödüllü filmler seyirci karşısına çıkıyor. ‘Akdenizli Bir Usta: Ettore Scola’ bölümünde, ünlü yönetmenin filmleri izleyiciyle buluşuyor. ‘Bir Ülke İran: Hayat Gibi’ bölümü ise son yıllarda uluslararası festivallerde çeşitli ödüller alan İran yeni dalga sinemasının temsilcilerinin yapıtlarını içeriyor. ‘Retrospektif: Nuri Bilge Ceylan’ bölümünde, ünlü yönetmenin tüm filmleri seyircilerle yeniden buluşacak. Ayrıca dünyadan ve ülkemizden ödüllü belgeseller ve kısa filmler, gösterime sunuluyor.

Festival boyunca Cinebonus, Ariplex ve Metropol Sinemaları ile Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu, Adana Kültür Sanat Merkezi (Tarihi Kız Lisesi Binası) ve Ortopedia Hastanesi Sinema Salonu olmak üzere toplam 11 sinema salonunda 212 film, 395 seansta gösterime sunulacak.

AÇILIŞ TÖRENİ 9 HAZİRAN SALI GECESİ YAPILACAK
Festivalin Açılış Töreni 9 Haziran Salı günü Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılacak. Saat 20.00’de başlayacak açılış töreninin sunuculuğunu Şebnem Dönmez yapacak. Gecede Kerem Görsev ve Elif Çağlar Muslu mini bir konser verecek.

Festival’in açılış filmi Treeless Mountain / Ağaçsız Dağ. So Yong Kim’in Güney Kore yapımı filmi, Berlin Film Festivali’nde Kiliseler Birliği Jüri Ödülü, Dubai Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü, Pusan Film Festivali’nde Netpac Ödülü ve Tokyo Film Festivali’nde Filmex Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

Filmin yönetmeni So Yong Kim ile yetenekli çocuk oyuncular Hee Yeon Kim ve Song Hee Him festivalin açılış törenine katılmak için Adana’ya gelecekler.

USTALARA ONUR ÖDÜLÜ
Festivalde Türk Sineması’na yön veren en önemli yönetmenlerden Ömer Lütfi Akad, Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından Filiz Akın ve Yusuf Sezgin ile yaptığı film müzikleriyle Türk Sineması’na katkı sağlayan Cahit Berkay bu yılki onur ödüllerinin sahibi olacaklar. 

Onur Ödülleri 11 Haziran Perşembe günü yapılacak Festival Balosu’yla sunulacak. Park Zirve’de yapılacak törenin sunuculuğunu Ayşenur Yazıcı yapıyor. Gecede, törenin ardından Yeni Türkü sahne alacak.

ÖĞRENCİLER FESTİVAL FİLMLERİYLE BULUŞUYOR
16. Altın Koza Film Festivali, ‘Okullar Sinemada – Sinema Okullarda’ projesiyle bu yıl 170’a ulaşacak. Festival kapsamında her yıl gerçekleştirilen etkinlikle, öğrenciler için oluşturulan özel bir seçki film izleme imkanı olan okullara götürülüyor. Film izleme imkanı olmayan okullar ise, Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle sinema salonlarına taşınıyor.

Adana Orotopedia Hastanesi’nde kurulan özel bir sinema salonu ise engellilerin film izleyebilmelerine imkan sunacak. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından görme engelliler için sesli betimleme yoluyla hazırlanan ‘Beyaz Melek’, işitme engelliler için ise ‘Sarı Köpeğin Yuvası’ filmleri gösterime sunulacak. Ortopedia Salonu’nda bedensel engelliler için de filmler gösterilecek.

Yine festival kapsamında Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde kurulan yazlık sinemayla, burada tedavi gören vatandaşlar için her gün saat 20.00’de film gösterimleri yapılacak.

DÜNYA ÇALIŞAN ÇOCUKLAR GÜNܒNDE ÖZEL ETKİNLİK
16. Altın Koza Film Festivali’nde ’12 Haziran Dünya Çalışan Çocuklar Günü’nde de yine özel bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Bugüne özel olarak 600 çalışan çocuk festivalin devam ettiği salonlara götürülerek, film izlemeleri sağlanacak.

SİNEMA DAYANIŞMA GECESİ VE FERHAT GÖÇER KONSERİ
16. Altın Koza Film Festivali’nde, film gösterimleri ve yarışma bölümlerinin dışında gerçekleştirilecek etkinlikler, şehri karnaval havasına sokacak.

10 Haziran Çarşamba günü gerçekleştirilecek geleneksel Sevgi Korteji’nde festival nedeniyle Adana’da bulunan sinema sanatçıları ve kent protokolü şehri bir baştan bir başa katederek halkı selamlayacaklar.

Gündüz sokaklara taşan bu coşku akşam Sinema Dayanışma Gecesi’nde devam edecek. Sinema sanatçıları bu sefer halkı Mimar Sinan Amfi Tiyatro’dan selamlayacak. Ardından ise, Türk pop müziğinin son yıllardaki iddialı ismi Ferhat Göçer sahne alarak, en güzel şarkılarını Adanalılar için söyleyecek. 

Etkinlik, ücretsiz gerçekleştirilecek.


 Yandex.Metrica