Türk Sineması Shangai'da posteri

Organize ettiği festivaller ve düzenlediği yarışmalar, sinema seminerleri ve yayınları ile tüm sinema emekçilerine ve sinemaya gönül vermiş gençlere destek veren TÜRSAK Vakfı, Türk Sineması’nın başarılı örnekleriyle Shanghai’da…

13-21 Haziran 2009’da Shanghai’da gerçekleştirilecek ve dünyanın en prestijli festivalleri arasındaki yerini giderek sağlamlaştıran 12. ULUSLARARASI SHANGAY FİLM FESTİVALİ’nde, son dönem Türk Sineması’nın başarılı örneklerinin gösterileceği bir bölüm yer alacak.

Festivalde,  TÜRSAK Vakfı’nın girişimiyle “FOCUS ON THE TURKISH CINEMA”  (Türk Sinemasına Bakış) adı altında 2008-2009 yıllarında gösterime giren sinemamızın başarılı örnekleri seyirciyle buluşacak. Festival kapsamında Çağan Irmak’ın yönettiği “Issız Adam”, Atalay Taşdiken’in imzasını taşıyan “Mommo, Kız Kardeşim”, Derviş Zaim’in yönettiği “Nokta”, Mahmut Fazıl Coşkun’un yönetmenliğini yaptığı “Uzak İhtimal” ve Nuri Bilge Ceylan’ın ödüllü filmi “Üç Maymun” gösterime girecek.

15-20 Haziran tarihleri arasında Shanghai’da bulunacak Türk yönetmenleri ve sanatçıları 17 Haziran günü yapılacak “Son Dönem Türk Sineması” konulu basın toplantısında festival izleyicilerinin ve basının sorularını yanıtlayacaklar. Aynı gün oyuncu Hatice Aslan ve Yavuz Bingöl’ün katılımıyla gerçekleştirilecek Üç Maymun filminin gösterimi ile bölümün açılışı yapılacak. Festival boyunca film gösterimleri sonrasında düzenlenecek basın toplantılarına katılan yönetmenler, seyirci ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayacaklar.

Derviş Zaim, Atalay Taşdiken, Reis Çelik ve Tevfik Başer gibi önemli yönetmenlerin de katılacağı festivalde, son dönem uluslararası festivallerden ödülle dönen Türk Sineması yine dünya sinemasının yükselen değeri olan Çin Sineması ve sinemaseverleri ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile başarılı bir kültürel buluşma gerçekleştirecek.

 

Son Yorumlar (1)

sonturk avatar sonturk 09 Haziran 2009 21:01:06

sonunda türk filmleri asyalı seyircilerle buluşacakçin bir çok filmi ile dünyada ki seyircilerin dikkatini çekmekte.orta asyada türklerin hakim olduğu dönemlerde başlayan kültür alış verişi türklerin asyayı terketmesinden sonrada kimi dönemlerde deva m etmiştir.batı asyada ki seyirci kitlesi bizim filmlerimizi izledikten sonra kendi aile yaşantılarıyla azda olsa benzer yönlerin farkına varacaklardır.eminim ki türk yönetmenlerimizin başarılı çalışmaları oradan ödüllerle dönecektir....

Yandex.Metrica