Altın Lale sahibini buldu posteri 22. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Kapanış Töreni’nde bu yıl, ‘Çağının Tanığı: Estela Bravo’ başlıklı bölümde 8 orta metrajlı filmi gösterilen ve ‘Fidel’ adlı belgeseli, geçen yıl sadece İstanbul’da değil tüm dünyada yankılar uyandıran usta belgeselci Estela Bravo, Festival’in Sinema Onur Ödülü’nü İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı’nın elinden aldı.
Törende Festival Sponsorluğu’nu beş yıldır sürdüren Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. adına Kurumsal İletişim Bölüm Yöneticisi Zuhal Şeker yaptığı konuşmada “Film Festivali sponsorluğumuzun beşinci yılında Turkcell olarak İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın yanında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

22. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Jim Sheridan (İrlanda) başkanlığında, Aluízio Abranches (Brezilya), Kutluğ Ataman (Türkiye), Ahmed Baha Eddine Attia (Tunus), Mahinur Ergun (Türkiye), Dimitri Haritos (Yunanistan) ve Catherine Wyler’dan (ABD) oluşan Uluslararası Altın Lâle Jürisi, Altın Lâle Ödülü’nü, Arjantinli yönetmen Diego Lerman’ın ‘Tan de Repente / Aniden’ adlı filmi kazandı; ödülü yönetmen adına Arjantin Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Luis Susman’a Hülya Avşar takdim etti.
Altın Lale Jüri Özel Ödülü ise Amerikalı yönetmen Rebecca Miller’ın ‘Personal Velocity / Kişisel Sürat’ adlı filmine verildi. Ödülü filmin yapımcılarından Kerem Bayrak yine Hülya Avşar’ın elinden aldı.

Tunç Başaran başkanlığında, Ercüment Akman, Cahit Berkay, Sandra Hebron (İngiltere) ve Sezer Sezin’den oluşan Ulusal Yarışma Jürisi, Yılın En İyi Türk Filmi olarak, “yalın ve büyüleyici anlatımı, çevre ve insanı, bu ilişkilerin derin izlerini ustalıklı görüntülerle veren” Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Uzak’ adlı filmini seçti. ;Ulusal Yarışma’da ‘Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Yılın En İyi Türk Filmi’ ödülünü Nuri Bilge Ceylan’ın filmi ‘Uzak’ kazandı. Ödülü yönetmen Nuri Bilge Ceylan aldı.
Ulusal Yarışma Jürisi ‘Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Yılın En İyi Türk Yönetmeni’ ödülünü ise yine ‘Uzak’ filminin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan‘a verdi. Ödülleri Eczacıbaşı Holding adına Oya Eczacıbaşı takdim etti. Film Mayıs ayında da Cannes Film Festivali’nde yarışacak.
Bu yıl Ulusal Yarışma Jürisi’nin seçtiği En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ‘Sır Çocukları’ filmindeki rolü ile Fırat Tanış aldı. En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ise ‘Gönderilmemiş Mektuplar’ filmindeki rolü ile Suna Selen aldı. Bu oyunculara Kültür Bakanlığı tarafından onursal nitelikte birer ödül verildi. Ödülleri Kültür Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen takdim etti. Kültür Bakanlığı bu oyunculara ayrıca birer para ödülü de veriyor.
’22. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Jürisi “Jüri, ülkede düzenlenen festivallerde ulusal filmlerin hiçbir denetim uygulanmadan katılımı için gerekli yasal ve tüzüksel değişikliklerin yapılmasını arzulamaktadır” şeklinde özel bir açıklama yaptı.

Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği, Uluslararası Yarışma’da Baltasar Kormakur’un yönettiği ‘Hafid / Deniz’ adlı filme, Ulusal Yarışma’da Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Uzak’ adlı filmine verildi. Ödülleri FIPRESCI Jürisi Başkanı Bojidar Manov; ‘Hafid / Deniz’ için filmin Türkiye Distribütörü Üstün Karabol’a ve ‘Uzak’ için Nuri Bilge Ceylan’a verdi.
Festival’in sponsorlarından Efes Pilsen, Ulusal Yarışma kapsamındaki filmler arasından FIPRESCI Jürisi tarafından seçilen ve Onat Kutlar anısına ödüllendirilen ‘Uzak’ filminin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’a bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere, Efes Pilsen adına İletişim Müdürü Pınar Tamar 30.000 dolarlık para ödülü verdi.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın basın sponsorlarından Radikal Gazetesi tarafından verilen Halk Ödülü hem uluslararası, hem de ulusal yarışmada izleyicilerin oylarıyla saptanan en iyi filmlere verildi. Milliyet ve Simge Grubu Gazeteleri Reklam Grup Başkanı Viki Habif’in açıkladığı Halk Ödülü’nü Uluslararası Yarışma’da Rebecca Miller’in ‘Personal Velocity / Kişisel Sürat’; Ulusal Yarışma’da ise Handan İpekçi’nin ‘Büyük Adam Küçük Aşk’ adlı filmleri kazandılar. Törende, ödülleri her iki filmin yönetmenleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna’nın elinden aldılar. Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica