Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Filiz Akın: Büyük sevinç yaşadım

12 Haziran 2009 00:00

Türk sinemasının ''masum sarışını'' olarak dün Park Zirve tesislerinde düzenlenen törende ödülünü alan Filiz Akın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Altın Koza'nın kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını, bu nedenle ödül almayı çok istediğini söyledi.

Altın Koza'nın Türk sineması bakımından da ayrıcalıklı bir yeri bulunduğunu ifade eden Akın, ''Çok duygulandım ve onurlandım'' dedi.

Eski Türk filmlerinin insanların içini titrettiğini belirten Akın, yeni dönem sinemasında da başarılı işlere imza atıldığını kaydetti.

Dizilerde de çok önemli oyuncuların görev aldığını ifade eden Akın, ''Yerinizi kim doldurur?'' diye soranlara ''O kadar çok başarılı oyuncu var ki hepsi birbirinden iyi ve çok iyi yerlere gelecekler'' dediğini belirtti.

Yusuf Sezgin ise yeni dönem Türk sinemasını çok başarılı bulduğunu ifade etti.

Sezgin, ''Artık bizim dönemimizdeki zorluklar, en azından teknik olarak yaşanmıyor. Sinema benim hayatımın en önemli parçası. Genç sinemacı arkadaşlara bir tavsiyede bulunmak istiyorum: Bu mesleği sevsinler, eğitimlerini alsınlar ve kalıcı olsunlar'' dedi.

''Köprü'', ''Devlerin Aşkı'' ve ''Selvi Boylum Al Yazmalım'' gibi çok sayıda unutulmaz filmin müziklerini yapan Cahit Berkay da sevgisi ve emeğinin ödüllendirilmesinden mutlu olduğunu bildirdi.

Sinemada müziğin ayrı bir alan olarak görülmediğini kaydeden Berkay, ''Sinemada müzik okulu yok ne yazık ki. Yönetmene göre filmlerde müzik farklı ele alınıyor. Sinemada tekniğe, senaryoya yaklaşıldığı gibi müziğe yaklaşılmıyor'' diye konuştu.

Türkiye'de sinema müziği anlayışının yaygınlaşması için biraz daha zaman geçmesi gerektiğini belirten Berkay, buna karşın emeğinin onurlandırılmasının mutluluğunu yaşadığını söyledi.

16. Altın Koza Film Festivali kapsamında dün düzenlenen törende yönetmen Ömer Lütfi Akad, oyuncular Filiz Akın ve Yusuf Sezgin ile müzisyen Cahit Berkay'a Onur Ödülü verilmişti.


 Yandex.Metrica