Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

29 Ekim’de Kubilay’ın hikayesi gösterimde

14 Haziran 2009 00:00

Cumhuriyet’in ilk yıllarında gericilerin çıkardığı ayaklanmada başı kesilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, bilinen adıyla Şehit Kubilay’ın anısına yapılacak ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gösterime girmesi planlanan Kubilay filminin çekimleri Ayaş’ta başladı.

Türk tarihinin en büyük irtica faaliyetlerinden birisi olan ve "Menemen Olayı" olarak tarihe geçen olayı anlatacak Kubilay filminin yönetmeni Ahmet Akın olacak.

1920 ile 1930 yılları arasındaki, Cumhuriyet’in kuruluşuna karşı girişilen, isyan ve ayaklanmaları konu alan filmde geniş bir oyuncu kadrosu bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü Yalçın Mıhcı’nın, Kubilay’ı Berke Üzrek’in canlandıracağı filmde Hakan Yılmaz, Ünsal Emre, Mesut Akusta, Ahu Türkpençe, Levent İnanır, Coşkun Göğen, Demir Karahan, Mehmet Yıldız Sönmez, Ümit Acar, Tolga Öz, Mahir Ertene gibi çok sayıda ünlü isim yer alıyor.

Ayaş’ın 150-200 yıllık konaklarında ve sokak meydanlarında çekilecek filmde tarihi taş binalar ve Selçuklulardan kalma çeşme ve camiler de kullanılacak. 

Gurur duyuyoruz

Şehit Kubilay filminin ilçelerinde çekilmesinin onur verici olduğunu söyleyen Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, "Cumhuriyeti savunma uğruna şehit olan Kubilay’ı özellikle yeni nesillere aktaracak bu projenin bir parçası olmak bizler için şeref" dedi. Başkaraağaç şunları söyledi:

"TBMM’nin kuruluşu, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’i de anlatan Kubilay filminde Aznavur Ahmet isyanı, Konya Delibaş Mehmet İsyanı, Çopur olayları ve Şeyh Said isyanı da yer alıyor. Kubilay’ın azmini ve Cumhuriyet sevdasını yeni nesillerin öğrenmesi çok önemli ve bu film çocuklarımıza ve gençlerimize cumhuriyetin kıymetini bir kez daha anlatacak. Cumhuriyet tarihine ışık tutacak bir filmin Ayaş’ta çekilmesinden büyük bir mutluluk duyuyorum."Ergül Coşkun

15 Haziran 2009 14:51

bende bu fılmde rol almaktan dolayı çok onurlu ve gururluyum ahmet hocama sımdıden teşkk ederım basarıları daım olsun

Cevap Yaz
Yandex.Metrica