Altın Koza ödülleri sahiplerini buldu posteri

Şebnem Dönmez'in sunuculuğunu üstlendiği Merkez Park Amfi Tiyatro'daki ödül töreninde, uzun metrajlı ulusal film yarışması ile öğrenci filmleri yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Festival kapsamında, Uzun Metrajlı Ulusal Film Yarışması'nda ''En İyi Film Ödülü''nü, Aslı Özge'nin yönetmenliğini yaptığı Köprüdekiler ve yönetmenliğini Pelin Esmer'in yaptığı 11'e 10 Kala filmleri paylaştı.

Festivalde yönetmenliğini Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan'ın yaptığı İki Dil Bir Bavul filmi Büyük Jüri Yılmaz Güney Özel Ödülü ve ''SİYAD En İyi Film Ödülü''nü aldı.

Mahmut Fazıl Coşkun, Uzak İhtimal adlı filmle ''En İyi Yönetmen'' ödülünü elde ederken, aynı filmde rol alan Nadir Sarıcabak ''En İyi Erkek Oyuncu'', Görkem Yeltan ise ''En İyi Kadın Oyuncu'' ödülüne değer görüldü.

Uzun Metrajlı Ulusal Film Yarışması'ndaki diğer ödüller ise şöyle belirlendi:

-Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü : Momo-Kızkardeşim (Atalay Taşdiken),

-En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Özgür Eken ''Süt'' ve ''Pus'' filmi ile Ercan Özkan

-En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Serdar Yılmaz (Gölgesizler)

-En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Tülin Özen (Vicdan)

-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Mustafa Uzunyılmaz (Momo-Kızkardeşim) ve Osman Sonant (Pandora'nın Kutusu)

-En İyi Senaryo Ödülü: Pelin Esmer (11'e 10 Kala )

-En İyi Müzik Ödülü: Nail Yurtsever (Dilber'in Sekiz Günü)

-En İyi Kurgu Ödülü: Franc Nakache (Pandora'nın Kutusu)

-Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Asiye Dinçsoy (Hayatın Tuzu)

-Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Melih Selçuk (Süt)

-''EN İYİ STÜDYO ÖDÜLÜ'' İPTAL EDİLDİ-

Tüm ödülleri açıklayan Jüri Başkanı ve ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, festivaldeki ''En İyi Stüdyo Ödülü''nün jürinin oy birliğiyle aldığı karar sonucu iptal edildiğini belirtti.

Gecede ayrıca, ''Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması'' ve ''Öğrenci Filmleri Yarışması''nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Festival jürisine Nuri Bilge Ceylan başkanlık yaparken, jüride sinema oyuncuları Meltem Cumbul, Özgü Namal ve Bulut Aras, yönetmen Özcan Alper, senarist-yazar Füruzan, müzisyen Mazlum Çimen, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve sinema yazarı-akademisyen Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal yer aldı.

Törende ödülleri Adana Valisi İlhan Atış, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ve törene katılan konuk sanatçılar tarafından verildi.

Sanatçı Ferhat Göçer de tanınmış film müziklerinin yer aldığı bir konser verdi.

Festival kapsamında ''En İyi Film Ödülü''ne 250 bin TL, ''Yılmaz Güney Ödülü''ne 50 bin TL ve ''En İyi Yönetmen Ödülü''ne 50 bin TL, ''En İyi Senaryo Ödülü''ne 15 bin TL, ''En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü''ne 15 bin TL ve ''En İyi Müzik Ödülü''ne 15 bin TL, ''Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü''ne 50 bin TL verileceği belirtildi.

 

 

Kaynak : AA

Son Yorumlar

Yandex.Metrica