Şişko Nuri  gençleri uyardı posteri

“Pamuk Prenses ve 7 Cüceler” filminde bilgin rolünü oynadığını, Adile Naşit ve Münir Özkul ile birlikte yaklaşık 300 filmde rol aldığını, 40 yıl sinemaya emek verdiğini anlatan 60 yaşındaki Sıtkı Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şöhret olmuş bazı sanatçıların, yaşlılık dönemlerinde ekmeğe muhtaç hale gelmelerinin kendisini çok üzdüğünü ifade etti.
3 yıldan bu yana Kayseri'de bir düğün salonunda sunuculuk yaparak hayatını kazandığını, sinema ve ses sanatçılarının, para kazanıp popüler oldukları dönemde kazançlarını iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirten Sıtkı Sezgin, şunları söyledi:

“Sanatçılar popüler dönemlerinde akan sudan kovalarını doldurmalı. Gazetelerde, televizyonlarda sık sık haber yapılıyor. (Bir dönemin ünlü sinema sanatçısı parklarda dileniyor) diye. Veya (Ünlü ses sanatçısı parkta bankların üzerinde yatıyor) diye. Bu gibi haberler hepimizi üzüyor, ama ünlü sanatçıların bu olayda kendi hataları da var. Şan, şöhret döneminde kazandıklarının hepsini yiyorlar, kumarda, at yarışında büyük miktarlarda para harcıyorlar. Yaşlanıp para kazanamaz hale gelince de çevrelerinde kimse kalmıyor. Sonra pişmanlık duyuyorlar, ama iş işten geçmiş oluyor. Albümlerdeki fotoğraflar, arşivlerdeki gazete haberleri karın doyurmuyor.”

Yaşlanınca muhtaç hale düşen sanatçıların bazılarına belediyelerin sahip çıktığını kaydeden Sıtkı Sezgin, “Ben kazandığım paranın bir bölümünü biriktirip, şimdi kimseye muhtaç olmadan yaşıyorum. Devlet yaşlanan sanatçıların kalabileceği bir huzur evi kurmalı. Burada yardıma muhtaç veya yaşlı sanatçılar birlikte kalabilmeli. Burada kalanlar emekli maaşlarını veya gayrımenkul gelirlerini buralara vermeli, çark dönmeli. Bu konuda bazı girişimler oldu, ama bugüne kadar sonuç alınamadı. Sanatçılara kapılarını açan yardım kuruluşlarına da müteşekkirim” diye konuştu.

Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar (2)

delikadir39 avatar delikadir39 03 Nisan 2010 14:04:04

10

Bundan sonra sıkıntı çekme İnşallah Nuri...

mimarsinan avatar mimarsinan 22 Haziran 2009 16:57:06

9

Sıtkı Sezgin, tespit ve çözüm önerilerini çok sade bir dille anlatmış. Tabi ki, tek başına ne sinemacılık camiası, ne devlet, ne ilgili bakanlıklar, ne yapımcılar sorumlu olamazlar. Yaşını başını almış sanatçıların çok zor yaşlılık günlerinde son der ece mağdur durumda olmalarının esas sebebi kendileridir. İnsan ne ararsa önce kendisinden başlamalıdır. Sende varsa herkeste vardır, sende yoksa kimsede yoktur acı gerçeği gereği hiç değilse bundan sonra sanatçılar ekmeğine ve geleceğine sahip çıksınlar. Sadece sanatçılar değil, işgücünü satarak gelir temin eden bütün herkes..

Yandex.Metrica