Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Halk ozanı Pir Sultan Abdal anılıyor

22 Haziran 2009 00:00

Halk ozanı Pir Sultan Abdal, Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde anılıyor.

Pir Sultan Abdal'ın doğum yeri olan Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz köyünde düzenlenen 20. Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri, ozanın köyün üst bölümündeki tepede bulunan şenlik alanındaki Pir Sultan Abdal Anıtı'na Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı yetkililerince çelenk konulmasıyla başladı.

Her yıl anıtın yanındaki amfi tiyatro görünümündeki şenlik alanında gerçekleştirilen etkinlikler, bu yıl alandaki beton tribünlerde çatlaklar oluştuğu ve tribünlerin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu gerekçesiyle tepenin diğer yakasındaki Topuzlu Baba Şenlik Alanı'nda yapıldı.

Topuzlu Baba Türbesi'nin bulunduğu ormanlık alandaki anma etkinliklerinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Sivas olaylarında yaşamını yitirenler ve tüm demokrasi şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden programda, 2 Temmuz 1993 tarihinde 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas olaylarında Madımak Oteli'nde hayatını kaydeden 33 kişinin isimleri tek tek okundu. Etkinliklere katılanlar, her isim okunduktan sonra  ''Burada'' diye bağırdı.

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Murtaza Demir, programa devlet yetkililerinin katılmamasını eleştirdi.

Pir Sultan Abdal Anıtı'nın yanındaki şenlik alanında düzenleme yapılmaması nedeniyle bu yıl etkinlikleri Topuzlu Baba Türbesi'nin yanındaki ormanlık alanda gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını belirten Demir, ''Bu yıl Pir Sultan Abdal'ın ayağının dibinde yaptığımız etkinliklerimizi buraya almak zorunda kaldık. Çünkü oradaki amfimizi onaramadık'' dedi.

Şenlik alanının düzenlenmesi için başvurdukları resmi makamlardan sonuç alamadıklarını kaydeden Demir, şenlik alanında çalışma yapılmaması nedeniyle yetkilileri kınadığını belirtti.

-''BİZİ BÖLMEYİN''-

Yurttaş olarak vergi ödeme, askerlik yapma gibi tüm yükümlülükleri eksiksiz yerine getirdiklerini ifade eden Demir, buna karşın taleplerinin karşılanmadığını ileri sürdü.

Demir, ''Lütfen yapmayın, bizi bölmeyin, bizi Sünni kardeşlerimizden ayırmayın, bizi Sünni kardeşlerimizle karşı karşıya getirmeyin. Onlar bizim kardeşlerimiz, biz onların kardeşiyiz, biz kardeşiz. Bu ülkenin birliği için uğraşıyoruz. Bu coğrafyada komşu köylerimizde Sünni kardeşlerimizle hiçbir derdimiz yoktur. Onlarla  gönül gönüleyiz, onlarla bizim hiçbir derdimiz, sorunumuz yok'' dedi.

Banaz köyü otantik semah grubu'nun gösteri sunduğu etkinliklerde, bazı ses sanatçıları ve mahalli halk ozanları, saz eşliğinde çeşitli eserler seslendirdi.

İran'ın Erdebil kentinden gelen 4 Türkmen ozan da sahneye çıktı. ''Erdebil Erenleri'' olarak adlandırılan Türkmen ozanlar, Erdebil'deki ibadetlerinde (cem törenlerinde) söyledikleri ezgileri, yörelerine özgü saz eşliğinde sundu. Ozanlardan biri, Erdebil'deki Alevilerin selamını ileterek, Anadolu ile Erdebil arasındaki eski köprünün bu ziyaretle yeniden kurulduğunu, Pir Sultan Abdal'ın memleketindeki manevi havayı teneffüs ettiklerini söyledi.

Sahneye Sivas olaylarında Madımak Oteli'nde yaşamını yitiren 33 kişinin fotoğraflarının asılı olduğu gözlendi. Alandaki bir ağaçta ''2 Temmuz 1993 Sivas Şehitleri'' yazılı plaka ve Sivas olaylarında yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazdığı plakalar çakılı olduğu görüldü. Plakaların Murtaza Demir tarafından 28 Haziran 2003'te  çakıldığı öğrenildi.

Etkinliklere Alevi Vakıflar Federasyonu Başkan Yardımcısı İsmail Saçlı, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi belediye başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Ertuğrul Özkanat, CHP İl Başkanı Bülent Renda Deniz, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Sivas Şube Başkanı Ebubekir Işık, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ali Rıza Kaçan, bazı siyasi partilerin, sendikaların ve derneklerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bu arada, alanda piknik yapan vatandaşlar, yangın ihtimaline karşı uyarıldı. Vatandaşların ve basın mensuplarının kenelere karşı önlem olarak pantolonlarının paçalarını çoraplarının içine soktuğu gözlendi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen etkinlikler, yarın sona erecekYandex.Metrica