Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Film gibi belgesel: 'Hititler'

1 Mayıs 2003 00:00
Bir belgeselin, özellikle de yerli bir belgeselin ticari gösterim şansı bulması pek alışılmış bir durum değil. Tolga Örnek, görkemli sahneleriyle Hollywood yapımlarını andıran 'Hititler' adlı belgeseliyle bu alışkanlığı kırıyor. 'Hititler', 9 Mayıs'ta İstanbul, Ankara ve İzmir'de 21 sinemada gösterime girecek.
İlk belgeselinde 'Atatürk'ü anlatan, 'Tanrıların Tahtı Nemrut'ta Kommagene uygarlığını işleyen Tolga Örnek, şimdi de Anadolu'nun ilk uygarlıklarından Hititleri beyazperdeye taşıyor. Haluk Bilginer, Burak Sergen, Sanem Çelik, Fikret Kuşkan, Hüseyin Köroğlu ve Cüneyt Türel gibi oyuncuların rol aldığı belgeselin İngilizce seslendirmesini ünlü oyuncu Jeremy Irons, Türkçe seslendirmesini Cüneyt Türel yapıyor. Çekimleri 141 günde, Türkiye, Suriye ve Mısır'da yapılan belgeselin Prag Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilen müziği Tamer Çıray'a ait. Filmin görüntü yönetmeni Ferhan Akgün sanat yönetmeni ise Erhan Akgün.
Belgeselde 1872 yılında modern dünyanın haberdar olduğu Hititler uygarlığının günlük yaşamı, devlet yönetimi, inaçları, kültürel özellikleri anlatılıyor. Hititlilerle Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Savaşı, Kral Hattuşili ile Kraliçe Puduhepa arasındaki büyük aşk, dönemin kıranı veba salgınının sonuçları da canlandırılıyor. Ayrıca tarihçilerle yapılan röportajlar, günlük çekimler de yer alıyor.


Yandex.Metrica