Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nâzım'ın yaşamı tekrar beyaz perdede

25 Haziran 2009 00:00
Fazilet Çulha, ilk uzun metraj filmin Karşı Yaka Memleket'te Nâzım Hikmet'in 1935 yılından başlayarak hayatını anlatacak. Hikmet'i, aktör Tarık Akan'ın canlandıracağı filmde Nâzım'ın yargılanmaları, hapis günleri, Rusya'ya gidişi, Bulgaristan ziyareti ve hayattaki son günleri konu ediliyor.

Ayrıca, Sabahattin Ali'nin öldürülüşü de filmdeki diğer bir başka tarihsel olay. Aralarında Emin Karaca, Semir Aslanyürek, Maya Wapzarova, Ivanka Gripçeva'nın da bulunduğu 15 kişilik araştırma grubunun çalışmaları doğrultusunda yazılan film senaryosu, sırtını ağırlıklı olarak gerçek olaylara dayıyor.

Filmde, Tuğrul Deliorman, gazeteci ve Sabah yazarı Refik Erduran, Pablo Neruda, ozanın karısı Münevver Hanım, annesi Celile Hanım ve Fahri Erdinç gibi bir çok yaşamış kişilik de yer bulacak. Fahri Erdinç'i Uğur Polat'ın oynaması dışında, diğer isimleri kimlerin canlandıracağı ise şimdilik kesin değil.

Çekimlerine bir iki ay içinde İstanbul'da başlanması planlanan film için, Bulgaristan ve Rusya'da da sahneler çekilecek. Bütçesi 4.5 milyon euro olan filmin müziği, Fazıl Say'ın imzasını taşıyacak. Fazilet Çulha, yaptığı açıklamada "Türkiye'de resmî söylemin dışında düşünmek ve düşündüğünü dile getirmek noktasında yaşanabileceklerin anlatımına geçtiğinizde, 'rol modeli' olarak seçilen ve bedel ödetilen Nâzım Hikmet benim de rol modelim oldu. Nâzım'ı, hemen herkesin söylediği gibi ben de zaten tanıdığımı sanırken, onu ne kadar az bildiğimizi çalışırken anladım. Bunun için film büyük oranda Nâzım Hikmet eksenli bir film projesine dönüştü" diyor. Çulha, Kültür Bakanlığı'nın proje aşamasında destek verdiği, fakat yapım desteği vermediği, 2010'a yetiştirilecek film için başta bakanlık olmak üzere her tür desteğe ihtiyaç olduğunu söylüyor.


Fatoş Sezer Ulusoy

27 Haziran 2009 12:03

Nazım Hikmet'i oynamak,aktörün , "asaleti özümsemiş"bir şahsiyetin,güncel ve düşsel yaşamını doğallaştırarak seyirciye sunumu olacaktır.Yetkin Dikinciler dururken neden saçları beyazlaşmış bir aktör.Erol Günaydın oynasa daha uygun.Hiç değilse AKTÖR+AKTÖR.Müzikleri Fazıl Say'ın yapması iyi ama bu da studyoda halledilemeyecek bir iş değil.Nazımın kadınlarını kim oynayacak.Vera hariç hepsi dünya ülkelerinin lisanını konuşuyor.Velhasıl kolay gelsin.

Cevap Yaz

katharsistelvin

26 Haziran 2009 17:15

güneşin altında yeni birşeyler yok unutulanın dışında.

Cevap Yaz

lazfatih61

26 Haziran 2009 16:59

büyük usta nazim hikmet..volkan konak şiirlerini cok güzel okuyor

Cevap Yaz
Yandex.Metrica