Kocaeli Şehir Tiyatroları’na Dormen imzası posteri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yeni sezon için çalışmalarına başladı. Şehir Tiyatroları yeni sezonda birbirinden yeni oyunları ile Kocaeli seyircisinin karşısında olacak. Şehir Tiyatroları’nın bombaları arasında ise Türk Tiyatrosu’nun duayenlerinden Haldun Dormen ile gerçekleştirdiği çalışma yer alacak. 90’lı yıllarda kapalı gişe oynayan ve “Two into One” adı ile bilinen oyun Şehir Tiyatroları’nda sahnelenecek. Oyunu, usta tiyatrocu Haldun Dormen yönetecek. Oyun 7 Ekim Çarşamba günü sezon açılışı ile birlikte prömiyer yapacak.

USTA ŞEHİR TİYATROLARI’NDA

Türk Tiyatrosu’nun tartışmasız en önemli isimleri arasında yer alan Haldun Dormen’in Şehir Tiyatroları’nda oyun yönetecek olması büyük yankı uyandırdı. Dormen’i söz konusu çalışma konusunda öğrencisi olan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik ikna etti. Haldun Dormen ile İstanbul’daki evinde bir araya gelen Genel Sanat Yönetmeni Birecik, ustasına oyunu yönetmesi için teklifte bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Türk tiyatrosu adına son dönemde başarılı çalışmalara imza attığını söylen Dormen ise, söz konusu teklifi büyük bir memnuniyetle kabul ettiğini kaydetti.

Haldun Dormen 90’lı yıllarda kendisinin baş rolünü oynadığı oyunu bu defa Kocaeli seyircisi için yönetecek. Büyük usta oyunun çalışmalarına Ağustos ayında başlayacak. 12 Ağustos Çarşamba günü SDKM’de oyunun ilk okuma provaları başlayacak. 3 Eylül Perşembe günü ise sahne provalarına geçilecek. Yaklaşık bir aylık prova döneminin ardından oyun, 7 Ekim Çarşamba günü sezon açılışı ile birlikte prömiyer yapacak.

USTA OYUNCULAR ROL ALACAK

“Two into One” adı ile bilinen oyunda Şehir Tiyatroları’nın başarılı oyuncuları rol alacak. Haldun Dormen’in rolünü Aydın Sigalı, Metin Serezli’nin rolünü ise Engin Benli üstlenecek. Oyunun başrol kadın karakterini ise, Zuhal Gencer Erkaya canlandıracak. Oyunda ayrıca,  İbrahim Şahin, Serhat Güzel ve Eylem Tanrıver rol alacak.

Ray Cooney’in yazdığı, türkçeye Orhan Azizoğlu’nun çevirdiği oyunun dekor-kostüm tasarımını ise Efter Tunç yapacak.

OYUNUN KONUSU

Oynandığı yıllarda kahkaha rekoru kıran fars tarzındaki “Two into One”adlı eser, hükümette görevli bir bakan yardımcısının eşiyle birlikte geldiği otelde çapkınlık yapmaya kalkışmasıyla meydana gelen gülünç olayları konu alıyor.


 

Kaynak : Haber 7

Son Yorumlar

Yandex.Metrica