UÇAN SÜPÜRGE ONUR ÖDÜLÜ: SEZER SEZİN posteri İlk kez bu yıl verilmeye başlanan Uçan Süpürge Onur Ödülü’nün sahibi olacak Sezer Sezin’in festival kapsamında (8-15 Mayıs) üç filmi gösterilecek ve Sezin 9 Mayıs Cuma günü film gösteriminin ardından seyircilerle bir söyleşi gerçekleşecek. Ödülünü ise 8 Mayıs akşamı Açılış Gecesinde alacak.

Türk sinemasında karakter oyuncusu kavramının karşılığı olan Sezin'i 50'li yıllarda yakaladı sinemamız. Onu perdeye kazandıran, sinemacılar kuşağının öncülerinden Lütfi Ömer Akad oldu. Akad, 1949 yılında Vurun Kahpeye filmini çekti. Sinema tarihçilerinin bir dönüm noktası olarak gördükleri Halide Edip Adıvar’ın romanından aktarılan filmdeki Aliye öğretmen, Sezer Sezin’in fiziği ve oyunculuğuyla örtüşerek ulusal bir kimlik kazandı. Akad Sezin işbirliği Lüküs Hayat, Arzu ile Kanber ve Tahir ile Zühre filmleriyle devam etti. Lüküs Hayat filminde parıltılı modern hayatın keyfini çıkarırken, Arzu ve Zühre rollerinde ise aşık kadınları canlandıran Sezin bir tür masalsı gerçekliğin efsane isimlerini duru ama zengin ifadesiyle perdeye yansıtıyordu. 1958 yapımı Meyhanecinin Kızı (Mapushane Çeşmesi) filminde ise meyhanecinin kızı Zehra’yı canlandıran Sezin, mutluluğa ulaşmanın çok zor olduğu bir aşkın peşinde koşar.

Yönetmenliğini Agah Ün’ün yaptığı 1958 yapımı Meçhul Kahramanlar filminde Sezer Sezin’e Ayhan Işık eşlik eder. İstanbul'da idama mahkum olan Mülazım Osman ile köyün zengin kızı Ayşe'nin aşk ve macera öyküsüdür konu.

Kadının geleneksel rollerden sıyrılıp erkek dünyasında onların kuralları ile var olmaya çalıştığı Şoför Nebahat filminde ise, Türk Sinemasına yansıyan süper dişi modelinin ilk örneklerinden birini verir.

Şoför Nebahat filminde ise, Türk Sinemasına yansıyan süper dişi modelinin ilk örneklerinden birini verir.

Yönetmenliğini Lütfi Ö. Akad ve Memduh Ün’ün üstlendiği Üç Tekerlekli Bisiklet filminde başrolleri Sezer Sezin, Ayhan Işık, Küçük Kenan ve Senih Orkan ile paylaşır. Orhan Kemal'in ‘‘Sokakların Çocuğu’’ adlı romanından uyarlanan filmde, cinayet suçuyla aranan kaçak bir gençle, üç yıldır kocasından haber alamayan çamaşırcı Hacer ve küçük oğlunun öyküsü konu edilir... 1965 yılında İzmir Film Festivali'nde ‘‘En Başarılı Film’’ seçilen Üç Tekerlekli Bisiklet, Sezer Sezin’e de ‘‘En Başarılı Kadın Oyuncu’’ ödülünü getirir.

Canlandırdığı rollere ruhsal bir derinlik katar, senaryodaki kişiliklere ve yüzlere anlam ve ifade kazandırır Sezin. Ölçülü ve duyarlı oyunculuğu onu, doğru rol ve doğru yönetmenlerle zirveye taşır. Belki yüzlerce film yapmaz ama nitelikli yirmi beş filmiyle zirveye çıkması ve sinema tarihi içinde saygın bir yer alması onun nedenli kendine özgü, sağlam ve kişilikli bir oyuncu olduğunu kanıtlar.

Festival kapsamında gösterilecek olan Sezer Sezin Filmleri:

Üç Tekerlekli Bisiklet, 9 Mayıs Cuma, 14:00, 75. Yıl Kültür Merkezi
Meyhanecinin Kızı, 9 Mayıs Cuma, 16:00, 75. Yıl Kültür Merkezi
Sezer Sezin söyleşi için salonda bulunacak...

Meçhul Kahramanlar, 15 Mayıs Perşembe, 14:00, Alman Kültür Merkezi

Son Yorumlar

Yandex.Metrica