Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Antalya Belediye Başkanı Akaydın Altın Portakal için açıklama yaptı

3 Temmuz 2009 00:00

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın organize edeceği 46. Antalya Uluslararası Film Festivali, 10-17 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Antalya’yı kucaklayan, Türk sinemasına sarılan, yüzünü dünya sinemasına dönen, uluslararası bir film festivali için çalışmaların hızlandığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, yapılan basın toplantısında festivalin belirli bir kesimin değil, ‘Halkın Festivali’ olacağının altını çizdi.

Altın Portakal Film Festivali’nin uzun yıllar simgesi olagelmiş, Venüs figüründen esinlenilerek yaratılan Altın Portakal heykelinin tekrar kullanılacağının müjdesini veren Başkan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Antalya’da bulunan sivil toplum kuruluşları ve yerel kamuoyunun bu yöndeki arzusu bu kararı almamızda etkili oldu.Türkiye Sinema Platformu temsilcileri de eski heykele dönülmesi gerektiği yönünde görüş belirttiler.” dedi.

Son dört yıldır aynı tarihlerde ayrı festivaller gibi algılanan uluslararası ve ulusal film yarışmaları bundan böyle “Antalya Uluslararası Film Festivali” çatısı altında gerçekleştirilecek. “Avrasya” tanımına uymayan program içeriğinin yarattığı kavram kargaşasından kurtulmak ve Festivali daha geniş bir yelpazeye açmak adına bu sınırlama kaldırıldı. Yeni düzenlemeye göre, yarışmalar ulusal ve uluslararası olmak üzere iki bölümde yapılacak, tüm yarışmalarda da “Altın Portakal” ödülleri verilecek.

46. Antalya Uluslararası Film Festivali çerçevesinde, Ulusal Yarışma ve Uluslararası Yarışma’nın yanı sıra, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması da yer alacak. Festivalde, Akdeniz ve Avrasya Sinemalarına da özel bölümler ayrılacak.

Festival bünyesinde Türk Sinema Bilgi Merkezi kurularak, Türk filmlerinin dış ülkelere yönelik tanıtım ve pazarlama işlemlerine destek sunulacak. Bilgi Merkezi’nde Türk sineması ve Türk filmleriyle ilgili her türlü bilgi ve yeni Türk filmlerinin kopyaları bulunabilecek. Bilgi Merkezi, Türk filmleri için satış ve dağıtım merkezi olduğu kadar, yabancı film yönetmeni ve yapımcılarının Türk sinemacılarıyla ortak yapım için bağlantı kurmalarına da olanak sağlamış olacak. Dünya festivalleri yöneticileri ve uluslararası sinema basınının temsilcileri Antalya’ya davet edilerek, Türk filmlerinin dünya festivallerindeki dolaşımına destek olunacak. Sinemamızın yaratıcılarına destek olmak amacıyla, uluslararası uzmanların katılacağı bir ‘Senaryo Geliştirme Atölyesi’ gerçekleştirilecek.

Açık Hava Sinemaları’nın festival etkinlikleri arasına yeniden konulması, festivalin halkla buluşturulmasının araçlarından birini teşkil edecek. Antalya’nın çok sayıda mahallesinde festival boyunca her gün açık havada ücretsiz film gösterimleri yapılacak. Antalya’nın beş yeni ilçesinin her birinde halk yoğun sinema etkinlikleriyle buluşturulacak.

Festivalin halkla buluşturulmasının bir diğer önemli ayağı olan ‘Kortej’ yeni bir anlayışla gündeme getirilecek. Geçen yıllarda, gece yapılması nedeniyle yeterince ilgi görmeyen Kortej gündüz saatlerinde gerçekleştirilecek. Halkın sanatçılarla kucaklaşmasını sağlamak açısından önem verilen Kortej etkinliğinin, izleyiciler için olduğu kadar sanatçılar için de eğlenceli geçmesinin koşulları yaratılacak.

Türkiye’de ilk kez bir festival için yapılmış şarkı olma unvanını koruyan “Antalya’ya Koş” şarkısı yeniden aranje edilerek festivalin bir başka simgesi olarak belleklere kazınacak. Ali Kocatepe’nin 1975 yılında Antalya Film Festivali için bestelediği “Antalya’ya Koş” şarkısı, yeni solistler ve günümüz müzik anlayışı ile yeniden yorumlanarak dijital ortamda çoğaltılacak. “Antalya’ya Koş”un nakarat bölümleri İngilizce Almanca ve Rusça olarak da seslendirilecek, şarkının kaydedildiği CD’ler festival konuklarına hediye edilecek.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nde eğitim gören sinema-televizyon bölümü öğrencilerinin, Antalya’nın özelliği olan mahallelerinde festival döneminde film çekmesinin koşulları festival yönetimince sağlanacak. Öğrencilerin mahallelerde çekecekleri filmin oyuncuları mahallede oturanlar olacak. Mahalleli kendini konu alan filmde oynayarak, tarihsel bir dönemde mahallesindeki günlük yaşantıyı gelecek kuşaklara aktarmış olacak.


Ödüller belirlendi
46’ncı Antalya Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenecek Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda birinci olan film 300 bin TL ile ödüllendirilecek. ‘En İyi İlk Film’ kategorisinde verilecek ödül ise, hızla gençleşen ve yenilenen Türk sinemasının genç ve yeni yönetmenlerini ilgilendiriyor. “En İyi İlk Film”, 50 bin TL parasal ödülün yanı sıra Altın Portakal heykeli alacak.

46’ncı festivalin yarışma kategorileri ve bu kategorilerde dereceye giren filmlere verilecek ödüller şu şekilde sıralanıyor:

• En İyi Film 300.000 TL ve Altın Portakal heykeli
• En İyi İlk Film 50.000 TL ve Altın Portakal heykeli
• En İyi Yönetmen 50.000 TL ve Altın Portakal heykeli
• En İyi Senaryo 30.000 TL ve Altın Portakal heykeli
• En İyi Görüntü Yönetmeni 30.000 TL karşılığı film ve Altın Portakal heykeli
• En İyi Müzik 30.000 TL ve Altın Portakal heykeli
• En İyi Kadın Oyuncu Altın Portakal heykeli
• En İyi Erkek Oyuncu Altın Portakal heykeli
• En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Portakal heykeli
• En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Portakal heykeli
• En İyi Kurgu Altın Portakal heykeli
• En İyi Sanat Yönetmeni Altın Portakal heykeli
• Behlül Dal Jüri Özel Ödülü Altın Portakal heykeli
• Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü Altın Portakal heykeli

Festivalde, Türk sinemasının ustalarına geleneksel Onur ve Emek Ödülleri verilecek. Dünya sinemasının önemli isimleri, festival süresince film gösterimlerine katılacak, Antalya halkı ile buluşacak. Festival, söyleşi, sergi gibi yan etkinliklerle ülkemizde sinema kültürünün gelişmesine katkı sağlarken, düzenleyeceği Sempozyumla ‘Türk Sinemasında Reform Arayışları’na destek verecek.Yandex.Metrica