Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, yapılacak en önemli değişiklik, başka festivallerde yarışmış filmlerin de Altın Portakal'da yarışabilecek olması... Bu değişikliğin sebebi ise katılımı artırmak.
AKSAV Genel Müdür Yardımcısı ve Festival Sorumlusu Göksel Kumsal, 1-5 Ekim arasında yapılacak festivalde, 40. yıl dolayısıyla 40 yıllık geleneği bozduklarını ve sadece bu yıl için başka yarışmalara katılmış filmlerin de başvuru yapmasına izin vereceklerini bildirdi.

HEDEF KATILIMI ARTIRMAK
Kumsal, bu kararı, 40. yıl dolayısıyla katılımı artırmak, festivali gerçek bir sinema şölenine dönüştürmek için aldıklarını söyleyerek, uygulamanın sadece bu yıl için geçerli olacağının da altını çizdi. Bu karar dolayısıyla bu yılki katılımın önceki yıllara oranla daha yüksek olmasını beklediklerini kaydeden Kumsal, "Son 12 yıldır Altın Portakal'da yarışan film sayısı 10'u geçmedi. Bu yıl en az 20 başvuru yapılmasını bekliyoruz" dedi. Başvuruların Haziran ayında başlayacağını ifade eden Kumsal, katılımın yüksek olması nedeniyle bu yıl ilk kez ön jüri oluşturacaklarını da belirtti. Kumsal, finalde yarışacak filmleri seçecek ön jürinin, akademisyenler, iletişim bilimcileri, sinema tarihçileri, sinema eleştirmenleri ve halk temsilcilerinden oluşacağını anlattı.

40 YILIN EN İYİ FİLMLERİ
Göksel Kumsal, 40. yıl dolayısıyla yapılacak yeniliklerden birinin de '40 Yılın En İyi Filmleri'ni seçmek olduğunu bildirdi. Altın Portakal Film Festivali'nin 40 yıllık tarihinde dereceye giren tüm filmlerin yeniden yarışacağını ve bunlar arasında en iyi 5 filmi seçeceklerini belirten Kumsal, 40 yıl içinde festivale katılan tüm film ve film kadrosunda yer alan sanatçıların `Onur Konuğu' olarak davet edileceğini ve tüm sanatçılara `Onur Plaketi' verileceğini vurguladı.

PARA ÖDÜLLERİNDE ARTIRIM
Göksel Kumsal, 40. yıl dolayısıyla bu yıl ödüllerin de iki katına çıkarıldığını belirterek, geçen yıl 30 milyar lira olan en iyi film ödülünün bu yıl 60 milyar lira olarak belirlendiğini söyledi. AKSAV Yönetim Kurulu'nun aldığı kara göre, geçen yıl 5 milyar olan Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü 25 milyara, Behlül Dal Jüri Özel Ödülü 5 milyardan 15 milyara, En İyi Yönetmen Ödülü 7 milyardan 10 milyar liraya yükseltilirken, her film için verilen 1 milyar liralık yarışmaya Katılım Ödülü de bu yıl 1.5 milyar liraya yükseltildi. Kaynak : Sinematutkunu

Son Yorumlar

Yandex.Metrica