Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Trabzon'daki uçak kazası film oluyor

13 Temmuz 2009 00:00

Trabzon'un Maçka ilçesinde 6 yıl önce meydana gelen ve 62 İspanyol Barış Gücü askeri ile 13 mürettebatın ölümüyle sonuçlanan uçak kazası, Trabzon'da çekilecek ''İspanyol Kardeşliği'' isimli sinema filmine konu olacak.

Çeşitli sinema filmleri ile televizyon dizilerine yönetmen olarak imza atan Murat Saraçoğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen basın toplantısında, birkaç yıl önce bir gazetede okuduğu ve Trabzon'da bir müezzinin İspanya'ya gönderdiği mektubun öyküsünün kendisini çok etkilediğini belirterek, ''Yaklaşık 2 yıl bu haber ve beraberinde topladığım verileri bilgisayarımda sakladım. Sonunda bir film hikayesi çıkararak ön çalışmaya başladık'' dedi.

Saraçoğlu, Maçka ilçesindeki Pilav Dağı mevkisinde 2003 yılında meydana gelen uçak kazasının hemen ardından olay yerine giderek, çevreye saçılan enkazın arasında ölen kişilerin kişisel eşyalarını kurtarabilmek için çaba harcayan din görevlisi Sait Topçu'yla ilgili yayımlanan haberden esinlendiğini bildirdi.

Murat Saraçoğlu, şöyle devam etti: ''Civar köylerden birinde yaşayan Sait Topçu, kimsenin kurtulamayacağını anlayıp enkaz arasında dolaşırken, bir kısmı yanmış fotoğraflara ve bir adres belgesine ulaştı. Fotoğraflarda, ölen askerlerden birine ait aile görüntüleri vardı. Bu yanık fotoğraflardan etkilenen Topçu, bunları yanında bulduğu adrese gönderdi. Kısa sürede mektup, ölen askerin İspanya'daki eşine ulaştı. Acılı kadın için bu dünyanın en değerli hediyesiydi. Çekmeyi planladığımız film, Trabzonlu müezzin Topçu'nun hikayesini anlatmayı hedeflemektedir.''

Saraçoğlu, Topçu'nun bu davranışının, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi tarafından da ''Toplumsal Fair Play'' dalında ''şeref diploması'' ile ödüllendirildiğini anımsattı.

''FİLM, TÜRK İSPANYOL DOSTLUĞUNU GÜÇLENDİRECEK''

Aralarında, projeyi yazacak senaryo grubu ile yapımcının da yer aldığı bir ekiple Trabzon'a geldiklerini dile getiren Saraçoğlu, araştırma yaparak kenti tanımaya, fizibilite gezileri yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Saraçoğlu, filmde İspanyol bir aktrisin rol alacağını, ama oyuncular konusunda açıklama yapmanın henüz erken olduğunu belirterek, çalışmaların ve planlamanın yapılmasıyla film çekimlerinin ancak 10 ay sonra başlayabileceğini sözlerine ekledi.

Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç ise kazanın bugüne kadar hep askeri yönünün ön plana çıktığını, bu film projesiyle olaya farklı bir açıdan bakılacağını, filmin Türk-İspanyol dostluğunu daha da güçlendireceğini kaydetti.

Uçağın düştüğü Atasu beldesi Belediye Başkanı Mustafa Köse de acı olaya bizzat şahit olanlardan biri olduğunu belirterek, ''Orada bizim halkımızın, kendi insanı ölmüş gibi ağladığını gördük. Bu gönüldaşlık çok hoş. Film ekibine her türlü yardımda bulunmaya hazırız'' dedi.

Toplantıda, filmin yapımcısı Hakan Mataracı da hazır bulundu. Toplantıyı izleyenler arasında ise din görevlisi Sait Topçu da vardı. Topçu, memur olduğu gerekçesiyle izin almadan konuşamayacağını belirterek, gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de görev yapan İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan Ukrayna tescilli uçak, 26 Mayıs 2003'te Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Şahinkaya (Atasu) Beldesi Koçkina Mezrası'nda düşmüştü. Kazada, 62 İspanyol barış gücü askeri ile biri Belarus, 12'si Ukraynalı 13 mürettebat ölmüştü. Yandex.Metrica