Eric Bana'lı Piri Reis filmi çekilecek posteri

Ünlü Türk denizci Piri Reis'i, sinema filmi haline getirmek için kolları sıvayan yapımcı Cumali Varer: İstanbul'da Başbakan'la görüşüp destek sözü aldım. 2011'de herkes bu filmi konuşacak.

Tarihin en ünlü Türk denizcilerinden Piri Reis ve gemisi 'Chebec', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteğiyle beyazperdeye aktarılacak. Yapımcılığını Fransa'da yaşayan Cumali Varer'in üstleneceği 'Barbaresk' adlı film için Piri Reis'in 'Chebec' gemisi, Tuzla Tersaneleri'nde inşa edilecek. Geminin yapımına İstanbul Büyükşehir Belediyesi de tam destek verecek.

Filmde, Sultan II. Bayezid döneminde İspanya'da zulümden kaçan ve Osmanlı İmparatorluğu'nun sığınma hakkı verdiği tarihte de 'Seferadlar' olarak bilinen yüzbinlerce Yahudi'nin gemilerle Anadolu'ya getirilmesi anlatılacak.

Çekimlerine gelecek yıl başlanması planlanan filme 'Barbar' kelimesinden yola çıkarak 'Barbaresk' adını verdiğini söyleyen Varer, 'Projeyi gören büyük İsrail firmaları sponsor olmak istedi. Ancak bunu düşünmedik. Çekimler için de Fransa'daki stüdyolarla anlaşma imzaladık. Malta, İtalya ve İspanya'da da çekim yapılacak. Şanssızlık olmazsa 2011 yılında herkes bu filmi konuşacak ' dedi.

Amerika'yı gösteren dünya haritaları ve 'Kitab-ı Bahriye' adlı kitabıyla adını dünya denizcilik tarihine yazdıran Osmanlı denizcisi. Denizciliğe amcası Kemal Reis'in yanında başlayan Piri Reis, bir dönem korsanlık yaptı. II. Bayezid'in Akdeniz'de korsanlık yapan denizcileri Osmanlı donanmasına katılmaya çağırması üzerine amcasıyla birlikte İstanbul'da padişahın huzuruna çıktı ve birlikte donanmanın resmi hizmetine girdiler. Amcasının bir deniz kazasında ölümünden sonra Gelibolu'ya yerleşen Piri Reis, 1513 tarihli ilk dünya haritasını çizdi.

Piri Reis'in amcası 'Kemal Reis' rolü için ünlü Fransız aktör Jean Reno'ya teklif götürülecek. 'Ester' karakterini ise Keira Knightley'in canlandırması planlanıyor.

5 yıldır proje üzerinde çalıştığı projesini Başbakan Tayyip Erdoğan'a anlatan Cumali Varer, Piri Reis'in 'Chebec' adlı gemisinin bir maketini de tanıttı. Fransızca'da 'koşucu' anlamına gelen geminin Tuzla'da bire bir inşa edileceğini dile getiren Varer, 'Filmde kullanıldıktan sonra sergilemeyi düşünüyoruz. Çünkü şimdiye kadar bir tek örneği bile yapılmamış' diye konuştu.

Bayezid'in 'merhamet gemileriyle' ölümden kaçan Seferadlar 1492 yılında İspanyol engizisyonunun elinde büyük acılar çeken Yahudiler, Sultan II.Bayezid'in girişimleriyle kurtarıldı. Osmanlı'nın gönderdiği 'merhamet gemileriyle' İspanya'dan çıkarılan yüz bine yakın Yahudi, o tarihten sonra 'Seferadlar' olarak adlandırıldı.

Kaynak : Akşam

Son Yorumlar (2)

karatop avatar karatop 20 Temmuz 2009 14:57:07

başarılar.yurt dışında çekilecek diye türk oyuncular olmayacak manasınıda taşımamalı.illahki sinema eski veya yeni oyuncularınada bir oyun payı verilmeli.haksızmıyım.

Ergül Coşkun avatar Ergül Coşkun 17 Temmuz 2009 23:23:07

şimdiden merak ettım bu ılmı yapımcıya basarılar dılıyorum bır oyuncu olarak gorev almakta ısterdım dogrusu

Yandex.Metrica