Bruce Lee'nin hayatı beyazperdeye geliyor  posteri

Genç yaşta hayata veda eden, dövüş sanatlarının usta ismi Bruce Lee'nin hayatı, üç filmlik seri ile sinemaya aktarılacak.


Hong Kong'da yetişen ve dövüş sanatının gelmiş geçmiş en büyük ismi olan Bruce Lee'nin yaşamının anlatıldığı film için ailesi ve yapımcılar el ele verdi.

Bundan 36 yıl önce yaşama gözlerini yuman Bruce Lee'nin hayatının anlatılacağı üç filmlik seri için ailesi, J.A. Media adlı film şirketiyle çalışıyor.

'Bruce Lee' ismini taşıyacak olan filmin çekimlerine bu yıl Ekim ayında başlanacak. Filmde Bruce Lee'nin babasını Tony Leung Ka-fai canlandırırken, dövüş efsanesini oynayacak isim ile filmin yönetmeni henüz belirlenmedi.

Yapımcı Zhang Yimou, bundan önce defalarca Bruce Lee'nin yaşamını beyazperdeye taşımayı düşündüğünü ifade ederken, serinin ilk filminin 7.3 milyon dolara mal olmasının planlandığı belirtildi. Filmin Bruce Lee'nin 70. yaşgünü olan 27 Kasım 2010'da vizyona girmesi hedefleniyor.

Bruce Lee'nin erkek kardeşi Robert ve kız kardeşi Phoebe de hazırlıklar içinde yer alıyor. Robert Lee, ağabeyiyle ilgili pek çok kaynağı da incelediklerini belirterek, ''Onun yaşamıyla ilgili bir çok kitap okuduk ve film izledik. Ancak onlarda da çok sayıda hata var'' dedi.


'O BİR EFSANEYDİ'
Bruce Lee, 27 Kasım 1940 sabahında, San Francisco'da dünyaya geldi. Doğduğunda Çin takvimine göre 'Ejder Yılı' idi.

Aile, kısa bir süre sonra Hong Kong'a geri döndü. Oyuncu babasının oynadığı filmin setinde onu gören yönetmen, rol teklif etti, efsanenin kariyeri 8 yaşındayken başladı.

Bir sokak kavgasında dayak yiyen Bruce, küçük düşme korkusunu yenebilmek için dövüş sanatları eğitimine başladı. Giderek ustalaşarak kung-fu derslerine girmeye başladı. Dansa da ilgi duyan Lee, ayak hareketlerinin çoğunu dansa borçluydu. En sevdiği dans olan çaçada Hong Kong şampiyonuydu.

Ailesi tarafından Amerika'ya gönderilen Bruce Lee, kung-fu hocalığına başladı ve 22 yaşındayken ''Chinese Kung-Fu'' adlı kitabını yayınladı. Okuluna da devam eden Lee, felsefe eğitimini tamamladı. Linda Emery ile evlendi, önce Brandon, sonra kızı Shannon doğdu. Brandon, 1993'de film setinde esrarengiz ve şüpheli bir kaza sonucu öldü.

Birkaç beyazperde denemesi başarısız olan Lee, kendini dövüş sanatına verdi ve bir okul açtı. Orada aralarında Steve McQueen, Careem Abdul Jabbar ve James Coburn'un da yer aldığı öğrencilerine gerçek birer 'jeet kune do' olmayı öğretti.

1970'li yıllarda şöhrete kavuştu ve 31 yaşında ilk büyük filmi ''The Big Boss''ta rol aldı. Filmi, ''Chinese Connection'', ''The Way of Dragon'' ve ''Enter the Dragon'' izledi. Hollywood ile Hong Kong arasında mekik dokumaya başlayan oyuncu, sırtından ciddi şekilde rahatsızlandı. Doktorlar dövüşü bırakmasını ve yataktan çıkmamasını öğütledi, tam 6 ay kıpırdamadan yattı.

20 Temmuz 1973 tarihinde ''Game of Death'' filmiyle ilgili yapımcıyla konuşmak için başrol oyuncusunun evine giden Bruce Lee, burada aspirin aldı ve uzandı. Uzun süre kalkmayınca yanına giden dostları çok geç kalmıştı, ''Küçük Ejder'' ölmüştü. Ama Lee'nin ölümüyle ilgili spekülasyonlar hala devam ediyor. Lee'nin öldürüldüğüne dair birçok iddia ortaya atıldı ve atılmaya da devam ediyor.

Ölümünün beyin tümöründen olabileceği söylenmesine karşın adli tıp raporunda, ''ölüm nedeni bilinmiyor'' ibaresi yer aldı. Hong Kong yasa boğuldu, hayranlarını yatıştırmak için polis barikatlar kurdu.

Efsane, Amerika'nın Seattle eyaletinde Lake View mezarlığına gömüldü, talihsiz bir kazaya kurban giden Brandon Lee de sonradan babasının yanına gömüldü. Baba-oğulun mezarları, hala bir mabet gibi binlerce hayranları tarafından ziyaret ediliyor.

Kaynak : E-Kolay

Son Yorumlar (1)

b.b.ankaraboks avatar b.b.ankaraboks 11 Şubat 2010 21:05:02

inş filmlerde lee en iii şekilde yansıtıllır

Yandex.Metrica