Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Belgesel Evi Cep Sineması Açılıyor

26 Nisan 2002 00:00
Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) , bahar mevsimine videotek arşivindeki 700 belgesel filmle merhaba diyor.

Belgeselevi Cep Sineması, BSB’nin İstanbul-Beşiktaş’taki yeni mekanında ‘hayata bilgi ve yaratıcılıkla müdahale etmeyi’ seçenlerle belgesel sinemanın‘bütün zamanlara tanıklığını’ paylaşmayı bekliyor.

Belgesel film gösterimleri haftada 3 gün; Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri
2 kuşak halinde gerçekleştirilecektir.


1. Kuşak: Film gösterimi ve Sunuş
Ayın Konusu: ORTADOĞU
Bütün evrensel değerlerin insanlığın ortak mirası olduğunu kabul eden ve bu mirasa sahip olmanın toplumların kendilerini tanımalarından-kendileriyle hesaplaşmalarından geçtiğini savunan BSB; İsrail-Filistin ilişkilerini konu alan 4 İsrail belgeselini izleyicisiyle buluşturuyor. Mayıs ayı boyunca Perşembe günleri saat 20: 00’de ve Cumartesi günleri saat 19: 00’da gerçekleştirilecek gösterimlerden önce belgesellerle ilgili sunumlar yapılacak. Belgesellerin simültane çeviriyle gösterileceği program kapsamında ayrıca izleyicilerle film üzerine değerlendirilmelerin yapılacağı bir de söyleşi bölümü yer alıyor. Belgesel Evi Cep Sineması’nın Haziran programında ise kuşatma altındaki Filistinli belgesel yönetmenlerinin yaşadıkları tanıklıkları bütün gerçekliği ve çıplaklığıyla aktardıkları, yine İsrail-Filistin ilişkileri üzerine 4 belgesel film gösterilecek.

2. Kuşak: Belgesel Maratonu Kuşağı
Belgesel Maratonu Kuşağı’nda ise özellikle son yıllarda gerçekleştirilmiş belgesel filmler yer alıyor. Bu kuşaktaki belgesellerin tümü, Perşembe- Cuma ve Cumartesi günleri saat
11.00-13.00-15.00 ve 17.00’de toplam 4’er kez tekrarlanacaktır. Filmin yönetmeninin ya da film ekibinin hazır bulunması halinde gösterimlerden sonra izleyicilerle kısa söyleşiler yapılacaktır.
Belgesel Sinemacılar Birliği, İstanbul’daki sürekli belgesel film gösterimlerine, mekan sorunu nedeniyle 2 yıl ara vermişti. Bu süre içerisinde BSB, gelen talepler doğrultusunda Anadolu’nun pek çok il-ilçe-kasaba ve köylerinde, üniversitelerde, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen bir çok ulusal ve uluslararası festivalde ve etkinlikte belgesel film göstermeye devam etti.

Toplumsal hafıza boşluklarının doldurulmasını, kültürel sürekliliğin sağlanmasını ve doğaya sahip çıkılmasını temel varoluş gerekçesi olarak kabul eden BSB, belgesel izleyicisinin desteğiyle, kendi yarattığı özgürlük alanını genişleterek çıktığı bu yola, durmaksızın devam edecek.


* Tüm gösterimler ücretsizdir.
Ayrıntılı bilgi için: Bahriye Kabadayı (0 212) 231 39 31 (3 hat)
Bingöl Elmas (0 212) 327 41 45-46 info@bsb-adf.org
Adres: Yıldız Mah. Şahnişin Sok. No: 2 Kat: 2 Beşiktaş / İstanbul


enigmacuture

3 Mart 2009 18:10

doğaya sahip çıkma fikrini benimsiyor olmaları çok özel ve öemli

Cevap Yaz
Yandex.Metrica