Ankapol Sineması, Kavaklıdere Sineması, Alman Kültür Merkezi ve 75. Yıl Kültür Merkezi’nde 8 gün boyunca 26 ülkeden 78 filmin gösterildiği, paneller ve söyleşilerin gerçekleştirildiği 6. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bu yıl ilk kez yarışmalı bir bölüm yer aldı. Bu bölümde; Almanya, Arjantin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İran, İsviçre, Kanada ve Meksika’dan toplam 12 film yarıştı.

6. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivalinde ilk kez verilen FIPRESCI ödülünü Arjantinli yönetmen Sandra Gugliotta’nın Şanslı Bir Gün filmi kazandı. Uluslararası Eleştirmenler Birliği jürisi, Arjantin’in ekonomik karmaşası içinde kişisel bir yolculuğu belgesel ve kurgusal unsurları birleştirerek ustaca görselleştirdiği için Sandra Gugliotta’nın Şanslı Bir Gün adlı filmini ödüle değer buldu.

Almanya’dan Der Tagesspigel gazetesi sinema eleştirmeni Daniela SANNWALD, Romanya’dan Nine O’Clock gazetesi sinema eleştirmeni Cristina CORCIOVESCU ve Türkiye’den Radikal gazetesi sinema eleştirmeni Yeşim TABAK’tan oluşan jüri birbirinden başarılı 12 film arasında seçim yapmakta zorlandılar.

Bu ödül Uluslararası Eleştirmenler Birliği FIPRESCI’nin bir kadın filmleri festivalinde verdiği ilk ödül olma özelliğini taşıyor.

Şanslı Bir Gün Arjantin’in sosyal ve ekonomik karmaşası içinde yaşarken büyükbabasının kendisine anlattığı İtalya’ya gitme hayalini kuran bir genç kızın imkansız görünen bu yolculuk için zorlu bir mücadele vermesini anlatıyor. Buones Aires’de tanıştığı ve bir gecelik ilişki kurduğu erkeğin ardından önce Roma’ya daha sonra Sicilya’ya giden Elsa orada hazırlıklı olmadığı bir sürprizle karşılaşır.

Sandra Gugliotta’nın Şanslı Bir Gün’ü, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi ve daha önce Berlin Film Festivali’nde Caligari Film Ödülü’nü ve Don Kişot Ödülü’nü kazanmıştı.

Tilbe Saran’ın sunduğu gecede “bir festival daha nasıl geçti” değerlendirmesi yapılırken ilk kez bu sene verilmeye başlanan “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri” de açıklandı. Türk sinemasının çeşitli alanlarında emek vermiş 6 başarılı kadının ödüllendirildiği gecede İstanbul Film Festivaline yıllardır verdiği emek nedeni ile Hülya Uçansu’ya, sinema alanında verdiği eserler ve yetiştirdiği öğrenciler nedeni ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nilgün Abisel’e, yapımcı olarak gösterdiği başarılar nedeni ile Mine Vargı’ya, sanat yönetmenliğinde gösterdiği başarı ve sanat yönetmenliğinin meslekleşme olgusuna katkıları nedeniyle Annie Geelmuyden-Pertan’a, uzun yıllar yönetmen yardımcısı olarak verdiği emekler nedeni ile Leyla Özalp’e, 30 yıldır Paris’te yaşayan ve Türk sinemasının yurtdışında tanıtımında çok büyük emekler harcayan Keriman Ulusoy’a ödülleri Işın Mumcu, Hale Soygazi, Pakize Suda, Nejla Zarakol, Yıldız Ecevit ve Halime Güner tarafından verildi.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica