Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Cannes’da “Uzak”a iki ödül

26 Mayıs 2003 00:00
Nuri Bilge Ceylan’ın, "Uzak" adlı filmi 56. Cannes Film Festivali’nin ikinci ödülü olan Büyük Jüri Ödülü’nü aldı. Altın Palmiye Ödülü’nün sahibi ise Gus Van Sant’ın “Elephant” filmi oldu.

Uzak'ın Büyük Jüri Ödülü Ceylan’a İngilizlerin dünya çapındaki pop starı Sting tarafından verildi. Filmde yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan Muzaffer Özdemir ile Mehmet Emin Toprak da En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini paylaştı.
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeğeni olan Toprak, “Kasaba” ve “Mayıs Sıkıntısı” filmlerindeki rollerinden sonra “Uzak” adlı filmdeki başarısıyla, 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Oktay Kaynarca ile “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü paylaşmıştı.

Cannes’daki ödül töreninde gazetecilerle konuşan “Uzak” filminin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, “Toprak, filmimizin Cannes’a gitmeye hak kazandığını, Ankara Film Festivali sırasında benden öğrenmişti. Bu haberden o kadar mutlu oldu ki, yeni evli olduğu için, balayını da Cannes’da geçirmeye karar vermişti” dedi. Toprak, bu sevinçli haberi almasının ertesi günü, geçen yıl 2 Aralık’ta yaşamını yitirmişti.
28 yaşındaki Toprak, Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki yakınlarına bayram ziyaretine giderken, kullandığı otomobilin şarampole düşmesi sonucu ağır yaralanmış, ancak kaldırıldığı hastanede ölmüştü.
Ödülü Toprak ile paylaşan Özdemir’in mesleği ise aktörlük değil, mimarlık.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini toplayan “Uzak” filminin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ı tebrik etti. Dışişleri Bakanı Gül, yönetmen Ceylan’ı telefonla arayarak, bu başarıdan dolayı memnuniyetini ve tebriklerini iletti.

Öte yandan, Reuters ajansı, “Uzak” filminin başarısının, Cannes’ın, “entelektüel dünya sineması yanındaki geleneksel tavrının korunması” anlamına geldiği yorumunu yaptı. Ajans, filmle ilgili değerlendirmesinde, ABD ve Kanada filmlerine giden ödüllere dikkat çekerek, “Cannes, Kuzey Amerika filmlerine verilen bu ödüllere karşın, entelektüel dünya sineması yanında tavır koyma yönündeki şöhretini, Türk filmi Uzak’a iki ödül vererek korudu” ifadesini kullandı.

“Elephant” ile Altın Palmiye ve En İyi Yönetmen ödüllerini alan Gus Van Sant, ödül töreninde yaptığı konuşmada teşekkür etti, “Yıllardır bir filmimi Cannes film festivaline getirmeye uğraşıyordum. Böyle bir ödülü almak harika” dedi. Sant, konuşmasını, “Vive la France!” (Yaşasın Fransa) diye bitirdi.
Birincilik ödülünü alan, bir Amerikan lisesindeki şiddeti, ateş açma olayını konu alan “Elephant” filminde de profesyonel oyuncu olmayan lise öğrencilerine rol verildi. Yönetmen öğrencilerden, kamera karşısında rol yapmayıp normal okul hayatlarında davrandıkları gibi davranmalarını istedi.

Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in birlikte çektiği “Yol” filmi, 1983 yılında Cannes Film Festivali’nde Yunan asıllı Amerikalı yönetmen Costa Gavras’ın yönettiği “Missing” (Kayıp) adlı filmle birincilik ödülü Altın Palmiye’yi paylaşmıştı.Yandex.Metrica