Uzaklara giden ödül  posteri ERKAN AKTUĞ

'Uzak'ın Cannes'daki başarısının insanın içini sızlatan bir yanı var: Mehmet Emin Toprak ödülünü göremedi. Kısacık yaşamına kalıcı olan çok şey sığdırdı ama bu büyük ödülü göremedi. Onu sadece filmlerden değil biraz olsun yakından tanıyan birine zor geliyor bu.
Mehmet Emin, geçen aralık ayında Ankara Film Festivali'nde kendisine verilen ödülü aldıktan bir gün sonra Çanakkale'de geçirdiği trafik kazası sonucu aramızdan ayrılmasaydı, önceki akşam dünya sinemasının kalbinin attığı Cannes'da, Elizabeth Hurley'in elinden alacağı En İyi Erkek Oyuncu ödülünü gururla havaya kaldıracak, teşekkürlerini sıralarken büyük ihtimalle heyecanlanacak ve tıpkı Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yaptığı gibi seyircilerden özür dileyip kendi şivesiyle konuşmasını tamamlayacaktı. Elizabeth Hurley'in elinden ödül almak kimi heyecanlandırmazdı! Mehmet Emin'in heyecanı, bitmek bilmez yaşam enerjisinden kaynaklanıyordu.

'Uzak'ın çekimleri geliyor gözümüzün önüne: Çekimleri izlemek için sete gitmiştik. Set dediğimiz Nuri Bilge Ceylan'ın evi, set ekibi de yönetmen dahil beş kişi... Bir de tabii oyuncular Muzaffer Özdemir ve Mehmet Emin Toprak var. Belki biz gittiğimiz için konsantrasyonu bozuldu, belki başka bir nedenden, Nuri Bilge Ceylan çekimleri iptal etmişti. Önceki gece sabaha kadar çalıştıkları halde Mehmet Emin, bu fırsattan yararlanmak istiyordu. Beyoğlu gecelerine 'akmak' için setteki arkadaşları ayartmaya çalışıyordu. Ne de olsa gençti.
Çanakkale Seramik fabrikasında çalışıyordu Mehmet Emin. 'Uzak' için özel izin almıştı. 'Bilge abim ne isterse yaparım' diyordu, izin için zorluk çıkarmayan yöneticilere teşekkür ediyordu, çekimlerden sonra sevdiği kızla evleneceğini söylüyordu. (Evlenmişti de. O öldüğünde karısı hamileydi.) 'Oyuncuyum' diyen pek çok oyuncudan daha iyi performans sergilediği halde Ceylan'ınkilerden başka filmde oynamamıştı. Riske girmek istemediğini, işini sevdiğini, arada bir Bilge abisiyle çalışmanın onu çok mutlu ettiğini söylüyordu. Belki film piyasası korkutuyordu onu, belki de İstanbul...
Mehmet Emin'in doğal oyunculuğu, Türkiye'deki festival jürilerinde şöyle bir kanı uyandırmıştı: Oynamıyor ki. Ya da kendisini oynuyor, hep aynı rolü oynuyor... Bu yüzden onun başarılı oyunculuğu özel ödüllerle geçiştiriliyordu. Evet, kendisini oynuyordu Mehmet Emin, tıpkı 'Uzak'taki gibi uzaklara giderek... Kaynak : Radikal

Son Yorumlar

Yandex.Metrica