Beş film Montreal yolunda   posteri Türkiye, 27 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında 33. yaşını kutlayacak Montreal Dünya Filmleri Festivali’ne beş filmle katılıyor. Atıl İnanç’ın ‘Büyük Oyun’, Ümit Ünal’ın ‘Gölgesizler’, Çağan Irmak’ın ‘Karanlıktakiler’, Abdullah Oğuz’un ‘Sıcak’ ve Bahadır Karataş’ın ‘Usta’ filmleri ‘Dünya Sineması’ bölümünde izleyici ile buluşacak.

Festival, 27 Ağustos’ta Éloize Sirki’nin gösterisiyle açılacak. 1993’ten bu yana 30 ülke ve 330 kentte izleyiciyle buluşmuş, ‘Yağmur’ adlı gösteriyle Broadway’in gönlünü çalmış ve birçok festivali şenlendirmiş sirkin ardından da festivalin açılış filmi Ricardo Trogi’nin ‘1981’i gösterilecek.

Kuzey Amerika’nın en önemli festivallerinden olan Montreal’e bu yıl, 78 ülke katılıyor. Toplam 240 filmin 130’unun dünya prömiyerinin yapılacağı festival, tarihleri Venedik’le hemen hemen örtüşen ve pazarlama açısından daha zengin olan Toronto Film Festivali’nden birkaç gün önce son bulduğu için yarışmaya daha önce görücüye çıkmamış filmler bulma açısından zorlanıyor. Yine de bu yılki 20 film seçici kurulu zorlayacağa benziyor. Srdjan Dragojevic’in Sırp, Boşnak ve Bulgar ortak yapımı ‘Aziz George Ejderhayı Vurdu’, Fransa’dan Tony Gatlif’in ‘Özgürlük’ ve Claude Miller’in oğlu Nathan Miller ile çektiği ‘Annem Yaşadığı İçin Mutluyum’ bunlardan birkaçı.

‘Dünyanın Büyükleri’ bölümünde ise 24 film yer alıyor. Polonya’nın ünlü ustası Andrzej Wajda’nın ‘Tatarak’, Rusya’dan Karen Shakhnazarov’un ‘Altı Numaralı Koğuş’, Peru’dan Francisco Lombardi’nin ‘Çıplak Ceset’ ve Hindistan’dan geçen yıllarda İstanbul Uluslararası Film Festivali’nden Seçici Kurul Ödülü ile dönmüş Shaji N. Karun’un ‘Kalplerin Denizcisi’ bunlardan başlıcaları.

‘Dünya Sineması’ bölümünde gösterilecek olan 106 film arasında Raoul Peck’in ‘Kuvvet Okulu’, Hindistan’dan Kalküta sinemasının başta gelen çağdaş yönetmenlerinden Rituparno Ghosh’un ‘Ebedi’ ve İran’dan Sbdolreza Kahani’nin ‘Yirmi’ filmi de izleyici ile buluşacak. İlk filmler yarışmasına ise bu yıl sadece dijital filmler katılıyor. Kısa film yarışması, belgeseller, öğrenci filmleri, açık hava ücretsiz gösterileri, Quebec eyaleti filmleri çadırı programın diğer ilginç bölümleri.

Beklenen özel gösterimler arasında koreograf Maurice Béjart (1927-2007) üzerine Arantxa Aguirre’ın gerçekleştirdiği ‘Yürek ve Yüreklilik: Béjart Ballet’ göze çarpıyor. Béjart, bale grubunun 1979’dan beri üyesi olan eski öğrencisi Fransız Gil Roman’ı zamanı geldiğinde sanatsal mirasını devralmakla görevlendirmişti. Şimdi Béjart Ballet Lausanne’ın başına geçen Roman, filmin gösteriminden önce izleyicilere kısa bir dans şöleni sunacak. Kaynak : E-Kolay

Son Yorumlar (2)

tayfa avatar tayfa 18 Eylül 2009 22:15:09

8

de bakalım artık  nasıl sonuçlar alınacak...

aslı+18 avatar aslı+18 17 Ağustos 2009 16:31:08

10

sevındım

Yandex.Metrica