New York Devlet Üniversitesi ve Atlantik Film Şirketi'nce hazırlanan, ABD Dışişleri Bakanlığınca desteklenen ve Mardin, Sivas, Edirne, Konya, Hatay ile Artvin'de hayata geçirilen ''Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi Projesi'' tamamlandı. Proje kapsamında film çekimlerini tamamlayan gençler, filmleri montajlama ve yayına hazır hale getirme çalışmalarına başladı.

Proje yöneticisi ABD New York Devlet Üniversitesi İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nefin Dinç, geçen yıl temmuz ayında başlattıkları çekimlerin sona erdiğini belirtti.

Mardin'deki öğrencilerin 4'er kişiden oluşan 3 grup halinde çalıştığını ve her grubun farklı konuları filme aldıklarını ifade eden Dinç, ''Nusaybin'de çocukların top oynarken mayınlı alanlara girmeleri, olayları yaşayan bir gencin gözünden Bilge Köyü katliamı ve Sinemardin'in kuruluş ve başarı hikayesi'' ile ilgili konuları filme aldıklarını ve gençlerin filmleri yayına hazır hale getirmek amacıyla montaja başladıklarını bildirdi.


Dinç, şöyle dedi: ''Proje geçen yıl Temmuz ayında başladı. Proje State University of New York ile Atlantik Film tarafından yürütülüyor ve Amerika Dışişleri Bakanlığı'nca destekleniyor.

Bu proje kapsamında Türkiye'de Edirne, Konya, Sivas, Mardin, Antakya ve Artvin seçildi. Her şehirde lise ve üniversitelerden toplam 12'şer öğrenci eğitim aldı. 6 ildeki toplam 72 kişi 4'er kişiden oluşan 18 grup oluşturdu. Her grup kendi konusunu belirleyerek filme aldı.''

ÖĞRENCİLER ABD YOLCUSU
Dinç, her gruptan bir öğrenci olmak üzere Türkiye genelinde toplam 18 öğrencinin ABD'ye gideceğini ve ABD'ye gönderilecek öğrencilerin New York Devlet Üniversitesi'nde kısa metrajlı film çekim eğitimlerine katılacağını sözlerine ekledi.

Grupların konu ve senaryo seçimine karışmadıklarını ve gençlerin film konularını kendilerinin belirlediğini ifade eden Dinç, ''şöyle dedi: ''Çekimler tamamlandı. Çekimleri tamamlanan filmler montajlanıp yayına hazır hale getirilecek. Her gruptan 1 öğrenci olmak üzere toplam 18 öğrenci State University of New York at Fredonia'da eğitimlerini sürdürmek üzere Amerika'ya gidiyorlar. Bu yolculuk 24 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Burada öğrenciler Amerikalı öğrencilerle birlikte çalışarak, altyazı ve ses miksajlarını yapacaklar. Filmler ABD ve Türkiye'deki festivallerde gösterilecek. Türkiye'de film festivalleri Ankara, İstanbul ve Diyarbakır'da, Amerika'da ise Buffalo, Jamestown, Fredonia, Washington D.C., New York ve Boston'da düzenlenecek. Bu filmlerin hepsi bu illerdeki festivallerde gösterilecek.''

Dinç, projenin tamamlanmasıyla kullanılan tüm malzemeleri Mardin'de Sinemardin'e ve Diyarbakır'da Diyarbakir Sanat Merkezi'ne, diğer şehirlerde de ilgili kurumlara hibe edildiğini bildirdi. Kaynak : E-Kolay

Son Yorumlar

Yandex.Metrica