Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altın Portakal'da yeni yüzler yarışıyor

26 Ağustos 2009 00:00
Antalya Kültür ve Sanat Vakfı'ndan (AKSAV) yapılan yazılı açıklamaya göre, Altın Portakal'a bu yıl Kısa Film Yarışması için 230, Belgesel Film Yarışması için 90, ulusal uzun metraj dalında yarışmak için 43 film başvurusu yapıldı.

Ulusal Uzun Metraj, Kısa Film ve Belgesel Film dallarında başvurusu yapılan filmler, yarışmaların ön jürileri tarafından değerlendirilecek. Ön jürilerin değerlendirmesi sonunda yarışma hakkı kazanan filmler, 15 Eylül Salı günü düzenlenecek basın toplantısında kamuoyuna duyurulacak.

PORTAKAL'DA YENİ YÜZLER
AKSAV'dan yapılan açıklamaya göre, 10-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalindeki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için başvurusu yapılan 43 filmin 26'sı, ilk yapım özelliği taşıyor.

Açıklamada, Uzun Metraj Film Yarışması'na başvuran filmlerin yönetmenlerinin yarısından çoğunun 1970'li ve 1980'li yıllarda doğduğu belirtilerek, genç yönetmenlerin festivale ayrı bir heyecan katacağı vurgulandı.

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Yarışmasında ödül kategorileri arasına ''En İyi İlk Film Altın Portakalı'' eklendiğine değinilen açıklamada, bu dalda Altın Portakal'ı kazanan filmin yapımcısının 50 bin TL'lik ödülün sahibi olacağı belirtildi.

KISA FİLM VE BELGESEL
Açıklamada, 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenen Kısa Film ve Belgesel Film Yarışmaları'nın, 12–17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceği kaydedildi.

En iyi kısa filmin 10 bin TL, en iyi belgeselin 15 bin TL, en iyi ilk belgesel filmin de 5 bin TL ile ödüllendirileceği ifade edildi. Açıklamada, Türk sinemasının 60'lı yıllarıyla birlikte ''Sinema ve Müzik'' temasının işleneceği festivalde o yıllarda Türk Sinemasına emek veren tüm starların Antalya'da olacağı bildirildi. Türk ve dünya sinemasından 150 civarında filmin gösterileceği festival sırasında kentin dört bir yanında açık hava sinemaları kurulacağı ve etkinlik mekanlarına ulaşım kolaylığı sağlanacağı bildirildi.

 turgut1955

27 Ağustos 2009 11:14

Niçin o dönemin yaşıyan sinema emekçileri yok ..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica