Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Eskişehir

4 Haziran 2003 00:00
Eskişehir, Uluslararası Sinema Günleri'nin 5.'sini kutlamaya hazırlanıyor. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Sinema günleri 7-13 Haziran tarihleri arasında Eskişehir sinemaseverlerle buluşacak. Sinema Günleri, 7 Haziran Cumartesi günü Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki'nin Geçmişi Olmayan Adam, filminin gösterimi ile başlayacak. 5. Uluslar arası Eskişehir Sinema Günlerinin bu yılki onur konukları, Türkan Şoray ve Atilla Dorsay. Şoray ve Dorsay'a sinemaya yaptıkları katkıları nedeni ile onur ödülleri verilecek. Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Dünya Festivallerinden, Türk Sineması 2002, özel gösterimler gibi bölümlerden oluşan Sinema Günleri'nde ayrıca seminer, panel ve söyleşiler de yer alacak.

 

Dünya Festivallerinden bölümünde İspanyol yönetmen Carlos Saura'nın Salome, Fransız yönetmen Claude Chabrol'un Kötülük Çiçeği, İranlı yönetmen Abbas Kiaoristami'nin 10(Ten), İspanyol yönetmenCosta Gavras'ın A Men, Fransız yönetmen Julien Temple'ın Vigo Yaşam Tutkusu ve Amerikalı yönetmen Michael Moore'un Benim Cici Silahım isimli filmleri izlenecek.

 

5. Uluslararası Sinema Günlerinde bu yıl iki özel gösterime yer verilecek. Bunlardan ilki Türk sinemasında bir portre: Türkan Şoray başlığı altında Yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı Türk Sinemasının klasikleri arasında yer alan Selvi Boylum Al Yazmalım filmi. Bir diğer özel gösterim Savaşa Tanık Olmak belgeseliyle Çoşkun Aral'a ait. Festivalin bir diğer bölümünü Türk Sineması 2002 başlığı altında gösterilecek filmler oluşturuyor. Eskişehirli sinema severler Türk Sineması 2002 kuşağında, Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak, Aydın Saymanı'ın Sır Çocukları, Elisabeth Rygrard'ın Gönlümdeki Köşk Olmazsa, Handan İpekçi'nin Büyük Adam Küçük Aşk ve Tayfun Pirselimoğlu'nun  Hiçbiryerde filmlerini izleyecekler.

 

Film gösterimlerinin yanı sıra Uluslararası Eskişehir Sinema Günlerinde seminer, panel ve söyleşiler de yer alacak. 5. Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri'nin Fransız konuğu Paris Üniversitesi-Sinema Bölümünden Nachiketas Wignesan'ın, Sinemada Gözetlemecilik, Francois Traffaut Sineması, Jean Luc Godard Sineması, Çağdaş Fransız Sineması ve Çağdaş Amerikan Sineması konularında vereceği seminerin katılımcılarına seminer sonunda sertifika verilecek.

Savaş ve Sinema isimli panelin konuşmacıları: 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyelerinden  Doç. Dr. Ertan Yılmaz, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Gülseren Güçhan, sinema yazarı, eleştirmen Tunca Arslan ve Sinema Dergisi'nden yazarı ve eleştirmen Mehmet Acar olacak.

 

Sinema Günleri'nin bir diğer etkinliğini ise pek çok ünlü ismin yer aldığı söyleşiler oluşturuyor. Selvi Boylum Al Yazmalım filminin gösteriminin ardından Türkan Şoray ve Atilla Dorsay'ın konuşmacı olarak katılacakları söyleşi, Uzak filminin ardından Nuri Bilge Ceylan ve Muzaffer Özdemir, Sır Çocukları filminin gösteriminden sonra Aydın Sayman, Ümit Cin Güven, Nur Sürer, Mehmet Ali Alabora ve Fırat Tanışın katılacağı söyleşiler gerçekleşirken, Gönlümdeki Köşk Olmazsa filminin söyleşisine Menderes Samancılar, Levent Yılmaz, Bora Akkaş, Büyük Adam küçük Aşk filminin söyleşisine Handan İpekçi, Füsün Demirel, Dilan Erçetin ve Hiçbiryerde filminin söyleşisine de Zuhal Olcay, Tayfun Pirselimoğlu katılacak.

Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri'ne Türkiye'de ki İletişim Fakülteleri  öğrencileri ve öğretim üyeleri de davet ediliyor.

 

Sinema Anadolu'da gerçekleştirilecek film gösterimleri 10:00, 13:00, 16:00, 19:00, 21:15 olmak üzere beş seansta izleyicilerle buluşacak.

İletişim için:Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tel: (0-222) 3204520

Fax: 3204520

Sinema Anadolu: (0-222) 3350580 (1301)

 iltfak@anadolu.edu.tr

 Yandex.Metrica