Tatil Kitabı Tv'de ilk kez TRT'de posteri

Seyfi Teoman ve Bulut Film’in ilk uzun metrajlı filmi Tatil Kitabı TV’de ilk kez 6 Eylül 2009 Pazar günü saat 21.10’da TRT 2’de sinemaseverlerle buluşuyor.

Yolculuğuna 2008 Şubat ayında Berlin Film Festivali ile başlayan Tatil Kitabı’nın Türkiye galası ise 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirilmiş ve film Ulusal Yarışma bölümünde ‘En İyi Türk Filmi’ ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği tarafından verilen FIPRESCI ödüllerini kazanmıştı. Bugüne dek atmışın üzerinde uluslararası film festivalinde gösterilen Tatil Kitabı geçtiğimiz yıl Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi İlk Film Ödülü’ne aday olan dört filmden biri olmuştu.

Yapımcılığını Bulut Film adına Yamaç Okur ve Nadir Öperli’nin üstlendiği filmin başrolünde, ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Taner Birsel yer alıyor. Birsel’e, Harun Özüağ, Ayten Tökün ve Rıza Akın’ın yanı sıra Silifke’de yaşayan amatör iki isim Tayfun Günay ve Osman İnan eşlik ediyor.

Yönetmen Seyfi Teoman, Eylül sonunda çekimlerine başlayacağı Bizim Büyük Çaresizliğimiz filminin hazırlıklarını Ankara’da sürdürüyor. Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından uyarlanan filmin başrollerini İlker Aksum, Fatih Al ve Güneş Sayın paylaşıyor.

FİLMİN ÖDÜLLERİ
• 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali-Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü (Nisan 2008)
• 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali - Ulusal Yarışma FIPRESCI ödülü (Nisan 2008)
• 54. Taormina Film Festivali - Jüri Özel Ödülü (Haziran 2008)
• 16. Artfilm Uluslararası Film Festivali -'Mavi Melek' En İyi Film Ödülü (Haziran 2008)
• 15. Palic Uluslararası Film Festivali - Gorki List Tolerance FIPRESCI Mansiyon Ödülü
• Montreal Film Festivali İlk Filmler Yarışması Bronz Zenith Ödülü (Ağustos 2008)
• Avrupa Film Ödülleri En İyi İlk Film (Discovery) Ödülü Adayı (2008)
• 2. Dadaş Film Festivali, En İyi Film Ödülü (2008 Aralık)

SİNOPSİS
Tatil Kitabı, Silifkeli bir ailenin bir yaz boyunca başından geçenleri, daha çok ailenin küçük oğlu Ali’nin bakış açısını ön plana çıkararak anlatıyor. Filmin olay örgüsü, Ali’nin sert mizaçlı babası Mustafa ile ailenin diğer üyeleri arasındaki gerilimler üzerine kurulu. İstanbul’da askeri lisede okuyan büyük oğlu Veysel’in askeri okulu yarıda bırakarak üniversite sınavına girme isteğine şiddetle karşı çıkan Mustafa, çekingen ve içine kapalı bir çocuk olan Ali’yi de yaz tatilinde çalışıp kendisi gibi ticaret öğrenmeye zorlar. Kendisini aldattığından şüphelenen eşi Güler ve geçmişte şehirde şansını denemiş, ama tutunamayıp Silifke’ye dönerek baba mesleğini sürdürmek zorunda kalmış kardeşi Hasan’la Mustafa arasında da sürekli bir gerilim vardır. Tüm bu gerginlikler, limon tüccarı olan Mustafa’nın, iş için gittiği Ürgüp’ten dönüşte beyin kanaması geçirip komaya girmesiyle geri plana itilir. Başta, aileyi bir arada tutmak için Mustafa’nın yerini almak zorunda kalan Hasan olmak üzere, filmdeki karakterler belirgin bir şekilde değişir.

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ
Tatil Kitabı temelde taşradaki hayatın hızı ve ritmi üzerine bir film. Mekân olarak Akdeniz kıyısına yakınlığı ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken Silifke’yi seçmemin sebebi, artık sinemada klişeleşmiş olan Akdeniz kasabası portresi dışında bir görünüme sahip olması. Kasabanın sadece turistik olmayan, farklı bir derinliğe sahip ve sinematografik havası, filmin atmosferinde baskın olmamakla birlikte belirgin bir rol oynuyor.

Bu filmin senaryosunu yazarken, hep yaşadığımız yerlerin bizi şekillendirdiğini, bu yerlerin özelliklerini kabul ederek ya da onlara karşı çıkarak yaşadığımız yerlerle birlikte biçimlendiğimizi aklımda tuttum.
Bir yönetmen olarak hayattaki dramatik olmayan anların içerdiği dramatik potansiyeller çok ilgimi çekiyor. Bu yaklaşımın bir uzantısı da, çok dramatik anları dramatikleştirmeden anlatmak. Uzun geniş planların işlevsel yakın çekimlerle birleşimi, amatör oyuncular ve minimal oyunculuk benim için bu filmin stilini ve atmosferini belirleyen araçlar olacak. Bence bir film hayatın kendisi kadar gevşek ve serbest olmaya çalışmalıdır.

YÖNETMEN HAKKINDA
Seyfi Teoman Kayseri’de 1977 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra Polonya Ulusal Sinema Okulu Lodz’da film yönetmenliği eğitimi aldı. Bu eğitiminin sonunda, 2004 yılında çektiği kısa filmi Apartman, ulusal ve uluslararası pek çok festivalde gösterildi ve ödüller aldı. 2005 yılında ilk uzun metraj film senaryosu Tatil Kitabı’yla Rotterdam Uluslararası Film Festivali Hubert Bals Fonu’ndan ‘Senaryo ve Proje Geliştirme Desteği’ kazandı. 2007 yılının sonbaharında çekimlerini tamamladığı Tatil Kitabı, 58. Berlin Film Festivali’nin kabul edilen tek Türkiye yapımı film oldu. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde dünya galası yapılan film Türkiye’de 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma’da En İyi Film ve FIPRESCI ödüllerini kazandı. Seyfi Teoman, Eylül sonunda Barış Bıçakcı’nın aynı adlı romanından uyarlanan, ikinci uzun metraj filmi Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in çekimlerine yine Bulut Film’in yapımcılığında başlayacak.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica