Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Moore'dan 'satın alınan emekçilere' armağan

7 Eylül 2009 00:00
Amerikalı muhalif film yapımcısı Michael Moore, son filmi Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi''ni, kar hırsı yüzünden ''yaşamları mahvolmuş iyi insanlara adadığını'' söyledi.

Uluslararası Venedik Film Festivali'ne katılan Michael Moore, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşamları şirketlerin çıkarları doğrultusunda alınan kararlarla mahvolmuş mücadeleci ve emekçi insanlardan çok etkilendiğini söyledi.

Düşlenemeyen değişimlerin olabileceği konusunda iyimser olan Moore, ''Son 20 yılda hayli şaşırtıcı birçok şey oldu. Bu yüzden şimdi ben herşeyin olabileceğine inanıyorum. İnsanlar iyi yönde isyan edebilirler'' dedi.

Moore, sivri diliyle 'Amerikan Rüyası'nı eleştirmeye devam etti.

Moore, Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi’nin Venedik'teki gösterimi öncesinde, Wall Street ve bankalara ağır eleştiriler yöneltti. Wall Street'i kumarhanelere, bankaları ise mafyaya benzetti.

Moore, "Kumarın yasadışı olduğunu söyleyen bir yasamız var ama Wall Street'in bunu yapmasına izin veriyoruz. Onlar insanların paralarıyla oynuyorlar. Bu nedenle şimdi bu hale geldik. Düzenleme ve kontrolden daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Sağlıklı bir ekonomiye sahip olmak için kendimizi daha farklı yapılandırmamız gerekiyor" dedi.

Filminde mesajlar gönderdiği Amerikan Başkanı Barack Obama'dan övgüyle bahseden Moore, "Geçen yıl 4 Kasım benim için çok duygusal bir gündü. Sadece 8 yıllık bir delilik sona ermedi aynı zamanda refahı dünyayla paylaşmamız gerektiğini söyleyen ve temel ahlaki değerlere inan biri iktidara geldi" şeklinde konuştu.

Michael Moore'un filminin yarışmadaki rakipleri arasında Fatih Akın'ın son filmi ‘Soul Kitchen’ da bulunuyor. Soul Kitchen 10 Eylül'de ilk kez sinemaseverlerle buluşacak. Festivalde verilen Altın Aslan ödülü ise 12 Eylül Cumartesi günü sahibini bulacak.

 


 Yandex.Metrica