Fatih Akın Venedik'ten ödülle ayrıldı posteri 66. Uluslararası Venedik Film Festivali'nde, Fatih Akın'ın Soul Kitchen filmi Jüri Özel Ödülü'nü kazandı. Komedi tarzı filmde, bir restorant sahibinin başından geçenler konu ediliyor.

Festivalin en büyük ödülü olan 'Altın Aslan', İsrailli yönetmen Samuel Maoz'un 'Lübnan' filmine gitti. Filmde, 1982 Lübnan savaşından şiddet sahneleri, bir İsrail tankından kapalı yer korkukusunu yenmeye çalışan askerin gözünden aktarılıyor.

Savaşta genç bir asker olan Maoz ödülü, savaştan canlı dönenlere ve seslerini duyurabilenlere adadığını söyledi.

Festivalin 'Gümüş Aslan' ödülünü ise İranlı yönetmen Şirin Neşat 'Erkeksiz Kadınlar' filmiyle kazandı. Ödülünü almaya İran'daki reformcuların simgesi yeşil renkteki bir bilezikle çıkan neşat, hükümetten insanların sahip olması gereken hakları vermesini istedi.

İngiliz aktör Colin Firth, 'A Single Man' filmindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanırken, Rus aktrist Ksenya Rappoport, 'La Doppia Ora' filmindeki performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Ünlü aktör, yönetmen ve aynı zamanda senaryo yazarı Sylvester Stallone'ye de Jaeger Lecoultre ödülü verildi. Ödül, çağdaş sinemayı etkileyen isimlere veriliyor.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar

Yandex.Metrica