Yeşilçam Sineması Film Atölyeleri Başlıyor posteri

Türkiye de alternatif sanat sinemasının tek örneği olan Yeşilçam Sineması 4 Ekim de başlayacak film atölyeleri ile sinema yapmak isteyenlere eğitim ve pratik ortamı sunuyor.

Film atölyelerinin ilkinde yönettikleri filmlerin senaryolarını kendileri yazan REİS ÇELİK  ve TEVFİK BAŞER, Senaryo yazımı, doğaçlama yöntemi, yönetmen senaryo ilişkisi ve film yönetme biçimleri üzerine daha çok pratiğe dayalı bir çalışma yürütecekler.

Reis Çelik  yaptığı Işıklar Sönmesin, Hoşçakal Yarın gibi politik filmlerle gündeme geldiği  gibi özellikle İnat Hikayeleri filmiyle doğaçlama yöntemi üzerine Türkiye’de ki ilk örneği vermiş oldu. ”40 metrekare Almanya” filmiyle tanıdığımız Tevfik Başer, Türkiye ye döndükten sonra üniversitelerde sinema eğitimi vermekte ve özellikle senaryo yazım ve tahlili konusunda en yetkin sinemacılardan biri olarak kabul edilmektedir.

Yönetmenliklerinin yaptıkları filmlerin senaryolarını da kendileri yazan bu iki sinemacının, özellikle yerel hikaye anlatımının uluslararası senaryo biçimine dönüşmesi ve yönetmenlik tarzı üzerine durulacağı belirtilen atölyelerin ilk bölümü 4 hafta sürecek.

Son başvuru tarihi 30 Eylül olarak belirlenen, sadece 30 kişi ile sınırlandırılan ve 4 Ekim’den itibaren Pazar günleri BEYOĞLU YEŞİLÇAM SİNEMASI’nda gerçekleştirilecek olan çalışmalarda zaman zaman senaryo ve filmlerin ele alınacağı gibi katılımcıların yazacağı senaryolar da ele alınarak yönetmen yaklaşımları üzerinde gerçekleştirimler yapılacak.

YEŞİLÇAM SİNEMASI – İMAM ADNAN SOK. NO 8 BEYOĞLU
TEL: 0212 -  293 68 00  

Son Yorumlar (1)

msimsek55 avatar msimsek55 16 Eylül 2009 23:04:09

Gerçekten İstanbulda yaşayabilsem böyle bir imkanım olsa hemen geleceğim fakat mümkün değil bu imkanlarım inşallah üniversitede o zamana kadar kendim gelişeceğim ...

Yandex.Metrica