Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Dumlupınar Denizaltısı'nın Belgeseli Çekiliyor.

16 Haziran 2003 00:00
Türkiye'nin en donanımlı deniz araştırma gemisi Detec Salvor ile denizaltı incelenecek ve belgesel çekimleri yapılacak. `Son Söz: Vatan Sağolsun' adlı belgeselin yapımcılığını Savaş Karakaş üstleniyor.

1953 yılı 4 Nisan günü Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Dumlupınar denizaltısı,NATO manevralarından dönerken Çanakkale Boğazı'nda Naboland adlı İsveç gemisiyle çarpışarak batmıştı.Kurtarma çalışmalarında dalgıçlar denizatlıya ulaşamamıştı.1958 yılında askeri ekiplerin dalgıçları ilk kez deniz altıya ulaşabilmişlerdi. Aradan geçen 50 yıl sonra Dumlupınar'a profesyonel anlamda ilk kez sivil bir ekip dalıp araştırma yapacak,belgesel çekimleri gerçekleştirilecek.

Uzun süren çalışmalar sonucu belgeselin yapımcılığını üstlenen Savaş Karakaş'ın kurduğu bir ekip Çanakkale Boğazında Türkiye'nin en donanımlı deniz araştırma gemisi Detec Salvor ile çalışmalara başladı. Çanakkale Limanında bağlı bulunan Detec Salvor'da bir açıklama yapan Savaş Karakaş, Türkiye'de askeriye dışında ilk defa yukardan beslemesi yapılan karışım gaz soluyan bir dalgıcın 90 metre derinliğe ineceğini belirtti. Karakaş, "Dumlupınar da kazadan sonra sağ kalmış 5 kişiden 3 tanesi hayatta ve bu kişiler bizim dalışımız sırasında denizatlılarının görüntülerini tekne üstünden izleyecekler. Bu arada Dumlupınar'da şehitleri olan aileler de Çanakkale'ye gelerek teknemizden dalışları izleyecekler." dedi.

Dumlupınar denizatlısının 23 Nisan 1944 de Amerika'da üretilip denize indirildiğini belirten Karakaş,"Denizaltı 1950 yılında Türk donanmasına geçmiş,1953 yılında da bu talihsiz kaza yaşanıyor. Kazanın yaşandığı zaman kurtarma çalışmalarına katılmış ve Dumlupınar ile ilgili dalışlar yapmış dalgıçlarda bizimle çalışmalarımıza katılacaklar.1958 yılında ilk defa Dumlupınar'a ulaşılıyor ve bir dalgıç iniyor.Bu dalgıç Yılmaz Süsen.O da bizim çalışmalarımıza katılacak" şeklinde konuştu.

Dumlupınar denizatlısına dalış gerçekleştirecek 10 dalgıç içerisinde en dibe inip denizaltının üzerinde araştırmalar yapacak Enez Ediz'de, dalışını Dora 2 dalgıç asansörü ile gerçekleştireceği belirtti ve "Dalışımız gaz karışım dalışı, yüzey destekli gemimizde çok gelişmiş bir basınç odası var. Önce ROV adını verdiğimiz robotla deniz basınç ayrıntılarını alacak, daha sonra da asansörle dalış gerçekleştireceğiz. Bu arada da yüzeyle sürekli bağlantı halinde olacağız" dedi.
Bir hafta boyunca çalışmalar yapacak olan ekip, denizaltının tüm ayrıntılarını araştırarak bir belgesel haline getirip,izleyicilere sunacaklar.Yandex.Metrica