Clinton'a Polanski çağrısı posteri

Zürich Film Festivali’nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü almak için gittiği İsviçre’de cumartesi günü gözaltına alınan Roman Polanski’ye destek büyüyor. 1978’de 13 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz suçuyla hüküm giyen Polanski, cezası başlamadan ABD’yi terk edip Fransa’da yaşamaya başlamıştı. 31 yılın ardından gözaltına alınması sonucunda ABD’ye iadesi gündeme gelen Polanski’nin durumu Fransız politikacıların ve uluslararası sinema dünyasının tepkisini çekti. 

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İsviçre’nin Polanski’yi bir an önce bırakmasını umduğunu söyledi. Kouchner, Fransız Inter radyosuna yaptığı açıklamada, kendisinin ve Polonya Dışişleri Bakanı’nın, Hillary Clinton’a Polanski’nin durumuyla ilgilenmesi konusunda çağrıda bulunduklarını söyledi.

Pazar günü yaptığı açıklamalarla olayı şok edici bulduğunu belirten Fransa Kültür Bakanı Frederic Mitterrand, Polanski’nin “aslanlara atıldığını” belirtirken, “Sevdiğimiz fedakâr bir ABD var. Ama şimdi yüzünü gösteren korkutucu bir ABD” dedi.

Polanski’ye sinema dünyasından da destek sürüyor. Fransız aktris Fanny Ardant ve aktris Monica Belluci’nin de aralarında olduğu birçok isim, yönetmenin bırakılmasını talep ederek imza topladı. İmzalayanlar arasında Wong Kar-Wai ve Costa Gavras gibi yönetmenlerin yanı sıra Cannes Film Festivali’nin başkanı Gilles Jacob da bulunuyor. 
Polanski’nin Fransız avukatı, Le Figaro’ya yaptığı açıklamada Polanski’nin bırakılmasını talep edeceklerini söyleyip, “Suçun kurbanı şikâyetini uzun süre önce geri çekti” dedi. İsviçre Adalet Bakanlığı dün, katı şartlar altında kefaletle serbest bırakılma ihtimalinin, İsviçre hukukunda bulunduğunu belirtti.

 

Kaynak : Milliyet

Son Yorumlar

Yandex.Metrica