İstanbul'da Kıyamet Kopacak posteri

“Türk Korku Filmi” konseptini dünya sinemasına kazandırmak amacıyla konu olarak filmlerinde sadece kültürel öğelerden yola çıkan Hasan Karacadağ, d@bbe 2’de yerel unsurlar içeren yepyeni bir korku filmine imza attı. Türk mistik korku sineması yolculuğunda, temel amacı sadece “Tür” sinemasına hizmet eden bileşenleri kullanmak olan Hasan Karacadağ, d@bbe 2’de İstanbul’daki kıyamet sahnelerine özel önem verdi. Türk korku filmlerinde görmeye alışkın olmadığımız köprü parçalanması, yıkılması ve büyük yangınlar gibi görkemli felaket sahneleri filmde dikkat çekecek. d@bbe 2, Özen Film’in dağıtımıyla 25 Aralık 2009’da, yaklaşık 200 kopya olarak vizyona girecek.

Filmdeki cami yıkılma, Boğaziçi Köprüsü parçalanma ve İstanbul sokaklarının istila edilmesiyle ilgili sahnelerin daha gerçekçi ve etkili olması için tüm mekanların bilgisayar ortamında 3D olarak modeli yapıldı. Filmin stüdyo çekimleri, İstanbul şehir çekimleri ve mahşere yürüme sahnesi için 200’e yakın figüran ve özel cast kullanıldı. Filmin patlama ve şehir-yıkılma sahnelerinin etkili olması için gerçek doğal felaketler incelenerek İstanbul’a uyarlandı. Tüm modeller sıfırdan tasarlanarak ek animasyonlarla daha ürkütücü hale getirildi.

d@bbe 2’de, Kuran’da kıyamete yakın göklerden ineceği bildirilen ve ürkütücü bir DUMAN olarak tasvir edilen DUHAN güvenilir kaynaklar incelenerek bilgisayar ortamında değişik ve farklı tarzlarda modellendi. Tüm modeller konunun uzmanlarına gösterilerek, mutabık kalınan en gerçekçi DUMAN biçimi filme dahil edildi.

Dabbe ve Semum filmleri ile dikkatleri üzerine çeken d@bbe 2’nin yönetmeni Hasan Karacadağ, yaptığı sinemayı kültürel öğelerin, tarih-din-toplum bağlamında kurgulanması ve ülke sinemamıza mistik-korku türünü kazandırmaya yönelik çabalar olarak değerlendiriyor.

Son Yorumlar (1)

sinema_kurdu 07 Ekim 2009 17:05:10

eminim kaliteli bir film olmuştur Türkiyede korku filmi denince 2 yönetmen tanırım biri hasan karacadağ diğeride serkant yaşar ikisininde filmleri sıkılmadan izlenir

Yandex.Metrica