Giritli mübadillerin yaşamı belgesel oldu posteri

Hançerli, belgeselin tanıtımı için Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği toplantıda, 2 yıl önce hazırladığı "Giritli Mübadillerin Son Durağı: Çukurova" isimli kitabında Türkiye'ye zorunlu göçe tabi tutulan mübadillerin yaşamını ele aldığını anımsattı.

Kitabın geniş kitleler tarafından ilgiyle karşılanması üzerine belgesel hazırlamaya karar verdiğini ifade eden Hançerli, şöyle devam etti:

"Belgesel film Lozan Antlaşması gereği Çukurova yöresine yerleştirilen ve bugün bir elin parmakları kadar az kalan, 90'lı yaşların sonundaki mübadillerin ilginç yaşam öyküleri üzerine kurulu. Mübadele yıllarında gemilerle getirilen Giritli aileler parçalar halinde Türkiye'nin farklı bölgelerine yerleştirildi. Bu filmin adını da bu nedenle 'Parçalanmış Ailelerin Öyküsü' olarak belirledik. Belgeselin hazırlanma sürecinde birçok aile ile görüştük. 40 dakika süren belgeselin finalinde ise Türkiye'ye gelen İbrahim Hançerli ile sevdiği kız uğruna Girit'te kalan abisi Karpeta Mustafa'nın 85 yıl sonraki kavuşması anlatılıyor."

Hançerli, filmin ilk gösteriminin 17 Ekim Cumartesi günü Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılacağını belirterek, daha sonra Mersin'de gösterilecek filmin davet gelen diğer illerde de seyircilerle buluşacağını bildirdi.

Kaynak : Cnnturk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica